RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Drejtori i spitaleve të Gazës kundërshton deklaratën izraelite për evakuimin e al-Shifa

drejtori-i-spitaleve-te-gazes-kundershton-deklaraten-izraelite-per-evakuimin-e-al-shifa

Mohammed Zaqout këmbëngul se forcat izraelite i dhanë stafit dhe pacientëve në spitalin al-Shifa në Gaza urdhrin për evakuim këtë mëngjes.

“Unë i mohoj kategorikisht këto pretendime të rreme [se nuk është kërkuar evakuim] … pavarësisht situatës së vështirë, stafi mjekësor po punonte dhe po vepronte … ne u detyruam të largoheshim nën kërcënimin e armëve,” tha ai për Al Jazeera.

Për më tepër, Zaqout tha se një listë e pacientëve kritikë i është dorëzuar Kryqit të Kuq për t’u dërguar në Egjipt për trajtim, por se ai ende është në pritje të përditësimeve për këtë çështje.

Related posts

Parlamenti i Sllovenisë miraton njohjen e shtetit të Pa’lestinës – VIDEO

RTI

Xhaçka e shokuar me deklaratat e ministrit britanik për migrantët shqiptarë

admin

Presidenti i sapozgjedhur iranian zotohet për unitet dhe bashkëpunim në mesazhin paszgjedhor

admin