RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gatimi me lëndë djegëse, OBSH: ¼ e popullsisë i përdorin, shkaktojnë 3 mln vdekje

gatimi-me-lende-djegese,-obsh:-¼-e-popullsise-i-perdorin,-shkaktojne-3-mln-vdekje

Një e katërta e popullsisë në botë gatuan duke përdorur lëndë djegëse që shkaktojnë ndotje me pasoja shëndetësore.

Sipas raporti të OBSH, 3 nga 10 njerëz në botë nuk kanë akses në përdorimin e lëndëve djegsë të pastra për gatim. Ata përdorin dru, qymyr, dhe vajgur.

Për pasojë ndotja në mjedisë të brendëshmë është tejet e lartë. Ekspertët e shëndetësisë Botërore, fajësojnë këtë ndotje si shkaktar për 3 milion vdekje cdo vit.

Po ashtu ndotja e shkaktuar nga gatimi me lëndë gjegëse ndotëse është përgjegjëse për 32% të rasteve që pësojnë sëmundje ishemike të zemrës

23% të strok, 21% të infeksioneve respiratore, 19% të probleme kronike të mushkrive dhe 6% të rasteve me kancer të mushkrive.

Gratë dhe fëmijët janë më të impaktuar nga gatimi me lënde djegëse ndotëse. /euronews

Related posts

Fluks i lartë turistësh, 1.7 milionë hyrje vetëm për muajin korrik

rezart morina

Aktivistja hebrejo-amerikane, Benjamin: Gjaku i Gazës është në duart e administratës amerikane

rezart morina

Kurti për njohjen e targave nga Beogradi: Po bëhet për pushtet e jo si stabilitet dhe normalizim

admin6