RTV AHIRETI
Shëndetësi

Hormonet të cilat ju bëjnë të ndiheni të uritur, rriten gjatë mbrëmjes

hormonet-te-cilat-ju-bejne-te-ndiheni-te-uritur,-rriten-gjate-mbremjes

Nivelet e “hormoneve të urisë” rriten gjatë mbrëmjes, ndërsa ato të “ngopjes” zvogëlohen, thotë një studim

Raporti i publikuar në ‘International Journal of Obesity’ ka treguar se si gjatë orëve të mbrëmjes njerëzit kanë më shumë tendenca ta teprojnë me ushqim.

Studimi i ka marrë parasysh edhe nivelet e stresit të pjesëmarrësve, dhe ka eksploruar mënyrën se si gjendja mendore mund t’ ndikojë në nivelet e “hormoneve të urisë” së tyre.

Pas analizave dhe eksperimenteve të ndryshme, shkencëtarët kanë konstatuar se është e vërtetë që nivelet e hormoneve të urisë rriten gjatë mbrëmjes, prandaj edhe njerëzit kanë tendenca të hanë më shumë.

Kjo do të thotë se gjatë mbrëmjes rrezikoni ta teproni me ushqim, e në veçanti nëse ndiheni të stresuar.

Related posts

Këto janë problemet psikologjike me të cilat duhet të përballeni para se të bëheni me fëmijë

rezart morina

Gjashtë shenja alarmante të mungesës së proteinave në trup

admin

Nëse keni tension të lartë përdorni këto katër erëza

admin