RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Knaus kërkon nga ministrat e jashtëm të caktojnë seancë të jashtëzakonshme për Kosovën

knaus-kerkon-nga-ministrat-e-jashtem-te-caktojne-seance-te-jashtezakonshme-per-kosoven

Gerald Knaus nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet ka kërkuar nga ministrat e jashtëm që të caktojnë një seancë të jashtëzakonshme për Kosovën.

Ai përmes një postimi në Twitter ka thënë se është çmenduri të ndalohet progresi i Kosovës drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës.

“Ministrat e Jashtëm në Strasburg duhet ta caktojnë një datë të re për një takim të jashtëzakonshëm brenda javësh, që të votohet për aplikimin e Kosovës sapo të ecë në çështjen e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Kjo do t’i çonte sinjal të qartë Serbisë se shtetësia e Kosovës është e qëndrueshme dhe ruan mbështetjen e plotë të demokracive evropiane”, ka shkruar ai.

Knaus poashtu tha se është fatale për ministrat e jashtëm nëse sot, më 17 maj, injorojnë “formulën e Ahtisaarit për paqe, rekomandimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës”, ka shkruar ai.

Knaus ka përmendur edhe propozimin e Qeverisë së Kosovës për të cilin ka thënë se është shumë i mirë, për çështjen e Asociacionit të lidhur me anëtarësimin në Këshill.

Agjenda për takimin e 16 e 17 majit e ka lënë Kosovës jashtë rendit të ditës. Zëdhënësi i KiE Daniel Holtgen, pati thënë se çështja e Kosovës nuk është në agjendën e Këshillit të Ministrave dhe se për momentin nuk dihet se kur mund të jetë.

Related posts

Ofensivat ushtarake rrisin shanset për aksidente bërthamore në Ukrainë, paralajmëron shefi i sigurisë atomike

admin

Zgjedhjet për PE/ Partitë e ekstremit të djathtë kryesojnë në Gjermani! Scholz përballet me humbje të madhe, sondazhet e rendisin të tretin

admin

Spanja i njeh pasaportat e Kosovës

admin6