RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kosova nënshkruan marrëveshje me BB-në për grant 9.1 milionë euro për sistemin e ujitjes

kosova-nenshkruan-marreveshje-me-bb-ne-per-grant-9.1-milione-euro-per-sistemin-e-ujitjes

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka nënshkruar marrëveshje më Bankën Botërore për një gran prej 9.1 milionë eurosh për sistemin e ujitjes.

Sipas një njoftimi të Ministrisë, marrëveshja është nënshkruar të premten nga ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori i Bankës Botërore për Kosovë Massimiliano Paolucci.

Marrëveshja ka të bëjë me projektin “Përmirësimi dhe rehabilitimi i sistemeve të ujitjes”.

“Projekti synon rritjen e efiçiencës në shfrytëzimin e ujit dhe rritjen e rendimentit bujqësor në komunat e Gjakovës, Prizrenit dhe Rahovecit. Gjithashtu, synohet rehabilimi dhe modernizimi i Skemës së Ujitjes Radoniqi-Dukagjini, që renditet ndër investimet prioritare të identifikuara në Master Planin për sektorin e ujitjes në Kosovë”, thuhet në njoftimin e Ministrisë.

Përfitues kryesor nga ky projekt thuhet se do të jenë fermerët privatë që shfrytëzojnë skemat e ujitjes/kullimit.

Nëpërmjet këtij projekti thuhet se do të ofrohen produkte me cilësi të lartë si për tregun e brendshëm, ashtu edhe për rajonin e Bashkimin Evropian.

“Me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes, Ministri Murati dhe Drejtori Paolucci vlerësuan lartë bashkëpunimin e suksesshëm ndër vite, duke theksuar se investimet e tilla në sektorin e ujitjes pritet ta bëjnë sektorin bujqësor më konkurrues dhe inovativ, të bazuar teknologji e standarde moderne. Vlen të përmendet se fondet e këtij granti janë kontribut i Bashkimit Evropian, ndërsa administrohen nga Banka Botërore”, thuhet në njoftim.

Related posts

I ftohtë acar në SHBA, temperaturat zbresin deri në -78 gradë, shumë zona pa energji

admin

Haxhiu pritet të dëshmojë sot në Prokurorinë Speciale në lidhje me rastin Dehari

admin

Erdoğan: Netanyahu nuk do t’u shpëtojë pasojave të asaj që ka bërë

rezart morina