RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryeministri palestinez thirrje BE dhe OKB: Ndihmoni civilët në Rripin e Gazës

kryeministri-palestinez-thirrje-be-dhe-okb:-ndihmoni-civilet-ne-rripin-e-gazes

Kryeministri palestinez Mohamed Stageh u bëri thirrje Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian që të ndihmojnë civilët në Rripin e Gazës për të mbështetur civilët e bllokuar në luftën midis Izraelit dhe Hamasit palestinez.

“I bëj thirrje Kombeve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian që të ndihmojnë civilët në Rripin e Gazës, veçanërisht në veri, siç është bërë shumë herë në mbarë botën,” i tha Stageh kabinetit të Autoritetit Palestinez në Ramallah, në Bregn Perëndimor të pushtuar.

Ai bëri thirrje gjithashtu për shpërndarjen e më shumë ndihmave humanitare “duke hapur korridoret humanitare, të cilat nuk do të kufizohen në vendkalimin Rafah”. /abcnews

Related posts

Çavuşoğlu: Të plotësohen kërkesat e Rusisë sipas marrëveshjes, në mënyrë që drithi të arrijë tek nevojtarët

admin

Afganistan, vazhdon tradita shekullore e mbledhjes në iftare të përbashkëta në xhami

admin

Ministria e Shëndetësisë porosit qytetarët: Uji para përdorimit patjetër të vlohe

admin