RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nëse keni këtë simptomë në mëngjes mund të rezultoni me COVID

nese-keni-kete-simptome-ne-mengjes-mund-te-rezultoni-me-covid

Ka disa simptoma që pacientët që janë shëruar nga koronavirusi kanë vazhduar të përjetojnë në epokën post-Covid. Zbulo se çfarë janë.

Deri tani i njohim simptomat e Covid-19 dhe nëse jemi prekur në të kaluarën nga koronavirusi që ka shënuar thellësisht të paktën dy vjet të jetës sonë, ne e dimë mirë se cila është ndjenja e lehtësimit që ndiejmë kur ato simptoma na braktisin. Megjithatë, ka një faktor shtesë për t’u marrë në konsideratë: 10-20% e individëve që janë infektuar me Covid mund të zhvillojnë simptoma të vazhdueshme (e ashtuquajtura Covid i Gjatë). Por, nga çfarë konsistojnë këto simptoma? Si mund t’i luftojmë? A janë vërtet kaq të rrezikshme?

Cilat janë simptomat e Long Covid?

Simptomat afatgjata të Covid-19 janë të ndryshme dhe ndër to mund të përfshijmë:

Lodhje ekstreme

Shkurtesa e frymëmarrjes

Mjegulla e kujtesës

Sipas raporteve ekziston një simptomë shtesë që godet veçanërisht në mëngjes dhe mund të jetë vazhdimi i qartë i një infeksioni Covid.

Kjo është takikardia ortostatike posturale, një gjendje në të cilën, kur një person ngrihet në këmbë, gjaku mbetet në pjesën e poshtme të trupit në vend që të rrjedhë. Simptoma më e qartë është ajo e ritmit të parregullt të zemrës, e cila mund të kalojë 100 rrahje në minutë. Ajo mund të karakterizohet nga ndjenja të kokë-lehtë ose nausea, dhe mund të shkaktojë shikim të turbullt, humbje të ekuilibrit, ose edhe të fikët.

Përveç Covid, shkaqet e kësaj sindrome mund të lidhen me kushte të tjera si mosfunksionimi i sistemit nervor autonom, dehidratimi, infarkti i zemrës, mosfunksionimi i sistemit nervor simpatik, disautonomia, mosfunksionimi i tiroides, dhe çrregullime të tjera mjekësore. Në çdo rast, duket se koronavirusi ka bërë që numri i pacientëve të prekur të rritet ndjeshëm.

Takikardia ortostatike posturale: si të luftohet kjo simptomë e Long Covid

Trajtimi i takikardisë ortostatike posturale bazohet kryesisht në menaxhimin e simptomave dhe trajtimin e shkaqeve themelore, nëse ato identifikohen (dhe në atë rast është e mundur të supozohet dhe pastaj të sigurohet se kjo varet nga Covid). Nuk ka shërim definitiv për këtë sindromë, por ka shumë opsione trajtimi në dispozicion për të menaxhuar simptomat dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës për të prekurit.

Para së gjithash, ju mund ta luftoni atë duke rritur marrjen tuaj të përditshme të lëngjeve dhe duke kufizuar konsumin tuaj të kripës në mënyrë që të mbani tensionin e duhur të gjakut dhe të parandaloni dehidratimin, i cili është ndër shkaqet e përkeqësimit të simptomave të tij. Megjithatë, nëse diagnostikohet, duhet të shmangni pirjen e duhanit dhe alkoolin, kafeinën dhe stimulantët e tjerë, në vend të kësaj të ndiqni një dietë të ekuilibruar mirë.

Terapitë që mjekët rekomandojnë për të trajtuar këto kushte në përgjithësi përfshijnë programe të synuara të ushtrimeve fizike – shtrirje ose rezistencë – që janë në gjendje të përmirësojnë forcën e muskujve dhe mbi të gjitha rregullsinë e qarkullimit të gjakut.

Disa njerëz gjejnë dobi nga terapitë plotësuese, të tilla si akupunktura, si dhe praktikat fiziko-shpirtërore të tilla si joga, e cila ndihmon në menaxhimin e frymëmarrjes.

Në rastet më të rëndësishme, këto forma të terapive shoqërohen edhe me barna fludokortisone apo ilaçe për rregullimin e tensionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës.

Related posts

Arsyet përse ju duhet të hani vezë të ziera në mëngjes

rezart morina

Ushqimet e pasura me kalcium

admin

Liberalizimi i vizave – paralajmërohet fluks i ikjes së mjekëve

rezart morina