RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rritet në 37.658 numri i pa’lestinezëve të vr’arë nga su’lmet iz’raelite në Ga’za

rritet-ne-37.658-numri-i-pa’lestinezeve-te-vr’are-nga-su’lmet-iz’raelite-ne-ga’za

Ministria e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se numri i palestinezëve të vrarë në enklavën e bllokuar nga sulmet e pamëshirshme izraelite që nga tetori i kaluar ka arritur në 37.658, raporton Anadolu.

Të paktën 86.237 njerëz janë plagosur gjithashtu nga sulmi, shtoi ministria në një deklaratë, duke shtuar se sulmet vdekjeprurëse izraelite hynë në ditën e 263-të.

“Vetëm në 24 orët e fundit, forcat izraelite vranë 32 persona dhe plagosën 139 të tjerë në tre masakra ndaj familjeve”, tha ministria, duke shtuar: “Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje të arrijnë deri te ata”.

Izraeli, duke shkelur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar për ofensivën e tij brutale në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit të vitit të kaluar nga Hamasi.

Më shumë se tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të gjera të Gazës janë shndërruar në gërmadha, në mes të një bllokade shkatërruese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), vendimi i fundit i së cilës e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor Rafah, ku më shumë se 1 milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta.

Related posts

Iran, mijëra njerëz protestuan kundër sulmit ndaj Kuranit në Suedi

admin

Ish-presidenti i Panamasë dënohet me mbi 10 vjet burgim

admin

“Ekonomia kontrollon gjithçka!”- Biden apo Trump? Votuesit amerikanë: Vendosim duke pyetur xhepat tanë

admin