RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i politikës së jashtme të BE-së e quan planin e Izraelit për pastrimin e Gazës një “krizë humanitare”

shefi-i-politikes-se-jashtme-te-be-se-e-quan-planin-e-izraelit-per-pastrimin-e-gazes-nje-“krize-humanitare”

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian thotë se urdhri i ushtrisë izraelite që më shumë se një milion palestinezë të largohen nga Gaza veriore brenda një dite ishte “krejtësisht e pamundur për t’u zbatuar”.

“Të imagjinosh që mund të lëvizësh një milion njerëz në 24 orë në një situatë si Gaza, mund të jetë vetëm një krizë humanitare”, tha Josep Borrell në një konferencë shtypi në Pekin të shtunën.

“Unë po them se, duke përfaqësuar qëndrimin zyrtar të Bashkimit Evropian, … [plani Izraelit i evakuimit] është krejtësisht, krejtësisht i pamundur të zbatohet,” tha ai, sipas AFP.

Related posts

Shtëpia e Bardhë: Rusia që nga dhjetori ka pësuar 100 mijë viktima në Ukrainë

admin

BE nis misionin stërvitor në Ukrainë

admin

Pas kërcënimit për bomba evakuohet ministria e Jashtme në Shkup

admin