RTV AHIRETI
Lajme

Türkiye, nesër në xhamitë në të gjithë vendin do të bëhen lutje për Gazën

turkiye,-neser-ne-xhamite-ne-te-gjithe-vendin-do-te-behen-lutje-per-gazen

Kreu i Çështjeve Fetare të Türkiyes (Diyanet), Ali Erbaş njoftoi se nesër në namazin e jacisë në xhamitë në të gjithë vendin do të bëhen lutje (dua) për Gazën, transmeton Anadolu.

Në një deklaratën përmes llogarisë së tij në median sociale, Erbaş tha: “Do të bëjmë lutje për Gazën. Ditën e diel më 5 nëntor pas namazit të jacisë në xhamitë në të gjithë vendin tonë, do të lutemi të gjithë së bashku për vëllezërit tanë palestinezë që përballen me gjenocid në Gaza. Do të marrim pjesë në programin e lutjeve që do bëhen në xhaminë ‘Hacı Bayram Veli’ në Ankara. Ftoj të gjithë vëllezërit tanë në këto lutje që do zhvillohen në të katër anët e vendit tonë”.

Related posts

Një vit e gjysmë pas zhdukjes, gjendjet i vdekur biznesmeni Bedri Rexhepi

admin

SHBA, Joe Biden humbet shumicën në Senat: Sinema largohet nga parlamenti dhe bëhet i pavarur

admin

“Ditë jashtëzakonisht e përgjakshme” në Rripin e Gazës thotë gazetari i Al Jazeera

admin6