RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia: Urdhri i Izraelit për evakuimin e banorëve të Gazës, i papranueshëm

turqia:-urdhri-i-izraelit-per-evakuimin-e-banoreve-te-gazes,-i-papranueshem

Thirrja e ushtrisë izraelite për evakuimin e palestinezëve në veri të Gazës nuk mund të pranohet në asnjë menyrë, tha Ministria e Jashtme turke.

“Çdo evakuim i detyruar i civilëve është një shkelje e qartë e ligjit ndërkombëtar”, tha ministria në një deklaratë.

Turqia i kërkoi Izraelit të tërheqë menjëherë vendimin dhe t’i japë fund veprimeve të tij brutale kundër popullsisë civile në Gaza.

“Është Gaza ajo që është e shtypur, jo Izraeli”, tha më herët presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.

Ai paralajmëroi se ndëshkimi kolektiv i palestinezëve do të çojë “në më shumë lot” në rajon. /atsh

Related posts

Rama reagon mbi çështjen Beleri: Është politizim i një çështjeje të drejtësisë shqiptare

rezart morina

Rama vlerëson se marrëdhëniet Kosovë-Serbi janë më mirë se që kanë qenë ndonjëherë

admin

Presidenti Erdoğan takon shefin e NATO-s në Ankara

rezart morina