RTV AHIRETI
Shëndetësi

Zëvendësuesit e kripës mund të ulin rrezikun e hipertensionit, zbulon një studim i ri

zevendesuesit-e-kripes-mund-te-ulin-rrezikun-e-hipertensionit,-zbulon-nje-studim-i-ri

Zëvendësimi i kripës me zëvendësues të llojit që përmbajnë më pak natrium mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të hipertensionit tek të moshuarit me presion normal të gjakut.

Marrja e tepërt e natriumit – një përbërës kryesor i kripës – lidhet drejtpërdrejt me hipertensionin. Sa më i lartë të jetë marrja ditore e kripës, aq më e lartë është presioni sistolik i gjakut, shkruan Health News.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), kohët e fundit ka bërë thirrje për “përpjekje masive” për të reduktuar marrjen globale të natriumit për të trajtuar hipertensionin si faktorin kryesor të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare dhe vdekshmërinë.

Një studim i ri i botuar në Gazetën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë shqyrtoi marrëdhënien midis zëvendësuesve të kripës dhe presionit të gjakut.

Studimi ekzaminoi 611 pjesëmarrës 55 vjeç e sipër, të cilët u ndanë në dy grupe: 313 pjesëmarrës zëvendësuan kripën e zakonshme me zëvendësuesit e kripës (me më pak natrium) dhe 298 pjesëmarrës vazhduan përdorimin e kripës së zakonshme.

Të gjithë pjesëmarrësit kishin presion normal të gjakut

Related posts

Problemet shëndetësore që shkakton përdorimi i tepërt i kripës

admin

Barnat në Kosovë me një çmim, nga janari

rezart morina

Sardelet, ushqimi më i shëndetshëm i konservuar?

admin