RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zyrtari amerikan u thotë gazetarëve se nuk mund të thotë nëse Izraeli i respekton ligjet e luftës

zyrtari-amerikan-u-thote-gazetareve-se-nuk-mund-te-thote-nese-izraeli-i-respekton-ligjet-e-luftes

Jake Sullivan, këshilltari për sigurinë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, ka deklaruar se ai nuk mund të sigurojë një përcaktim ligjor nëse Izraeli po respekton ligjet e luftës.

Megjithatë, ai theksoi qëndrimin e SHBA-së se ushtria izraelite duhet të bëjë dallimin midis luftëtarëve dhe civilëve.

Sullivan pohoi se roli i tij është të shprehë qëndrimin e qeverisë së SHBA-së për mënyrën se si duhet të kryhet operacioni izraelit, duke theksuar përgjegjësinë e Izraelit për të vepruar në një mënyrë që i dallon terroristët nga civilët.

Related posts

Përfaqësuesit e Listës Serbe negociata me KFOR-in, kërkojnë largimin e Policisë së Kosovës

rezart morina

Francë, alarm në nivelin portokalli në 23 rajone për shkak të stuhisë Gerard

admin

Jetimët e varfërisë

rezart morina