RTV AHIRETI
Shëndetësi

10 ushqime që janë “bombë” për organizmin tuaj

10-ushqime-qe-jane-“bombe”-per-organizmin-tuaj

Është e rëndësishme të kihet parasysh se të gjithë kanë një normë të ndryshme metabolike.

Stërvitjet e rregullta, gjumi i mjaftueshëm dhe konsumimi i një sasie të bolshme uji janë tre nga gjërat më të mira që mund të bëni për të shpejtuar metabolizmin tuaj.

Megjithatë, ju gjithashtu mund ta bëni atë të funksionojë në mënyrë efektive duke ngrënë siç duhet.

Ne kemi bërë një listë të ushqimeve që ndihmojnë në nxitjen e metabolizmit tuaj. Shtoni këto ushqime në dietën tuaj të përditshme, dhe shikoni që kilogramët duke rënë.

Specat djegës

Studimet kanë treguar se të hahet specat djegës mund të përshpejtojnë metabolizmin tuaj me 25%.

Nëse hani ushqime djegëse ju bën të djersiteni më shumë se zakonisht, kjo është për shkak të kapsaicinës, një kompleks që stimulon receptorët e dhimbjes në trup. Këto ushqime rrisin qarkullimin e gjakut dhe normën metabolike, duke e bërë trupin tuaj të djegë yndyrë më shpejt.

Tërshëra dhe orizi ngjyrë kafe

Kokrrat e drithërave gjithmonë janë të rekomanduara në një dietë të shëndetshme. Sekreti është që të zgjidhni kokrra të plota – për shembull grurë, oriz dhe misër.

Këto kanë lëndë ushqyese dhe karbohidrate komplekse që përshpejtojnë metabolizmin tuaj duke stabilizuar nivelet e insulinës.

Brokoli

Brokoli mund të mos jetë perimja juaj e preferuar, por është një burim i rëndësishëm i kalciumit, i cili përshpejton metabolizmin tuaj. Gjithashtu është i pasur me vitamina C, K dhe A.

Brokoli do t’ju ofrojë një sasi të rëndësishme të fibrave folate dhe diete dhe një shumëllojshmëri të antioksidantëve. Është një nga ushqimet më të mira të detoxit që mund të shtoni në dietën tuaj.

Supërat

Studime të shumta konfirmojnë se konsumi i supës është i lidhur me një rrezik më të ulët të obezitetit. Në shumicën e dietave, ky ushqim është inkorporuar para ngrënies kryesore.

Pse? Hulumtuesit konkludojnë se njerëzit që fillojnë me supë konsumojnë më pak ushqim të ngurtë kur bëhet fjalë për vaktin e tyre kryesor.

Në fakt, një studim në Penn State University përcaktoi se kombinimi i lëngjeve dhe i të ngurtave në supë gjeneron një reduktim të oreksit, duke reduktuar kështu konsumin e tepërt të ushqimit dhe duke ndihmuar për të djegur dhjamin më shpejt.

Kafja dhe çaji jeshil

Shumë studime kanë treguar se kafja dhe çaji jeshil përshpejtojnë metabolizmin, si dhe sigurojnë përfitime të tjera shëndetësore: ata posedojnë një sasi të madhe të antioksidantëve, ndihmojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, ndihmojnë për të djegur më shumë yndyrë dhe për të zvogëluar shenjat e celulitit.

Mollët dhe dardhat

Molla dhe dardha mund të jenë aleatë të mëdhenj kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, jo vetëm për shkak të përmbajtjes së tyre të ulët kalorike, por edhe për shkak se këto dy fruta mund të nxisin metabolizmin tuaj.

Kjo mbështetet nga një studim i kryer në Universitetin Shtetëror të Rio de Janeiro, i cili konfirmoi se gratë që hanin tre mollë ose dardha të vogla në ditë humbën më shumë peshë sesa ata që nuk i konsumuan këto.

Erëzat

Erëzat si piperi i zi, fara e sinapit, pluhuri i hudhrave dhe xhenxhefili mund t’i mbajnë normat e metabolizmit tuaj të larta. Është vërtetuar se njerëzit që inkorporojnë erëza në dietën e tyre mund të djegin deri në 1000 kalori më shumë në ditë.

Agrumet

Frutat e agrumeve si portokalli, grejpfruti dhe limoni gjithashtu ndihmojnë për të djegur dhjamin dhe për të mbajtur metabolizmin tuaj të lartë. Përveç kësaj, për shkak të sasisë së lartë të vitaminës C, frutat e agrumeve rregullojnë nivelin e insulinës.

Ushqimet e pasura me kalcium

Nëse doni të rrisni normën tuaj metabolike, është shumë e rëndësishme të hani shumë ushqime të pasura në kalcium.

Një studim në Universitetin e Tennessee konfirmoi se njerëzit që konsumojnë rreth 1200 dhe 1300 miligram kalcium në ditë humbin dy herë më shumë peshë se ata që e konsumojnë atë në sasi më të vogla.

Acidet yndyrore Omega-3

Acidet yndyrore Omega-3 gjenden kryesisht tek peshku, por ato janë gjithashtu të pranishme në arra dhe fara liri dhe vajin e farës së kërpit.

Këto ushqime përshpejtojnë metabolizmin tuaj sepse zvogëlojnë prodhimin e një hormoni të quajtur leptin (një kimikat natyral që ngadalëson metabolizmin tuaj).

Në fakt, një studim i Klinikës Mayo zbuloi se fiset afrikane që përfshinin shumë peshq në dietën e tyre kishin pesë nivele më të ulëta të leptinit se ato që nuk e konsumonin.

Related posts

​9 lloje të qarave të foshnjës

admin

Alzheimeri dhe demenca, si dallojnë dhe çfarë duhet bërë

admin6

Për kocka, mëlçi dhe lëkurë të shëndetshme hani vezë

rezart morina