RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“100 mijë njerëz u detyruan të shkojnë në rajonin kufitar me Egjiptin për shkak të sulmeve izraelite”

“100-mije-njerez-u-detyruan-te-shkojne-ne-rajonin-kufitar-me-egjiptin-per-shkak-te-sulmeve-izraelite”

Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Ndihmës Humanitare (OCHA) njoftoi se 100 mijë palestinezë u detyruan të shkojnë në rajonin Rafah në kufirin me Egjiptin ditët e fundit për shkak të sulmeve të kryera nga ushtria izraelite në pjesët qendrore të Rripit të Gazës të bllokuar dhe rajonit Khan Younis në jug, transmeton Anadolu.

Në deklaratën me shkrim të bërë nga OCHA-ja, thuhet se bombardimet e forta të ushtrisë izraelite ndaj Gazës nga toka, ajri dhe deti kanë vazhduar edhe dje.

Në deklaratën ku theksohet situata në Khan Younis, e cila është nën sulm intensiv izraelit, dhe Deyr al-Belah, i vendosur në mes të Gazës, thuhet se 100 mijë palestinezë në këto vende duhej të shkonin në rajonin Rafah.

– Në Rafah janë 12 mijë njerëz për kilometër katror

Në deklaratë thuhet se sipas të dhënave të 20 dhjetorit, në rajonin e Rafahut kishte 12 mijë njerëz për kilometër katror, ​​dhe për këtë arsye rajoni u bë vendi më i dendur i populluar në Gaza.

Duke tërhequr vëmendjen për situatën humanitare në rajonin e Rafahut, thuhet: “Fluksi i personave të zhvendosur rishtazi (në rajonin e Rafah) ka përkeqësuar më tej kushtet që lidhen me zonën tashmë të mbipopulluar dhe me burime të kufizuara”.

Pas sulmeve që nisën më 7 tetor, Izraeli u kërkoi palestinezëve që jetonin në veri të Rripit të Gazës të shkonin atje, duke pretenduar se rajonet jugore janë “të sigurta”.

Për shkak të sulmeve intensive të ushtrisë izraelite, mijëra palestinezë u zhvendosën dhe u detyruan të lëviznin nga veriu në jug të Gazës. Në fillim të këtij muaji, qeveria e Tel Avivit e shpalli rajonin Khan Younis në jug, të cilin më parë kishte pretenduar se ishte “i sigurt” si një “fushë beteje”, dhe u kërkoi palestinezëve atje të shkonin në rajonin Rafah në kufirin egjiptian.

Megjithatë, ushtria izraelite po fillon gjithashtu sulme në Rafah, e cila është bërë zona më e dendur e populluar në Gaza për shkak të palestinezëve të zhvendosur. Të paktën 20 palestinezë u vranë në sulmet e kryera nga ushtria izraelite në rajonin Rafah mbrëmjen e sotme.

Sipas të dhënave të OKB-së, 1.9 milionë njerëz u zhvendosën për shkak të sulmeve izraelite në Gaza, ku jetojnë 2.3 milionë palestinezë.

Related posts

Në Marok mijëra persona ma’rshojnë në solidaritet me Ga’zën

RTI

Mbappe politikë në Euro2024/ Kapiteni i Francës kërkon votën e të rinjve për t’iu kundërvënë ‘ekstremistëve’: Po trokasin në derën e pushtetit, ne jemi brezi që mund të bëjmë ndryshimin

admin

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

admin6