RTV AHIRETI
KosovëLajmeLajmet

15 Shkurti – Dita e Flamurit të Komunitetit Ashkali

15-shkurti-–-dita-e-flamurit-te-komunitetit-ashkali

Komuniteti Ashkali në Kosovë sot feston 20 vjetorin e flamurit, festë e njohur edhe si Dita e Ashkalive.

Dita e Flamurit, e njohur edhe si Dita e Ashkalive ka filluar të shënohet që nga viti 2003 në Kosovë.

Komuniteti ashkali në Kosovë vazhdon të jetojë në kushte të rënda ekonomike. Shumica absolute e tyre janë të papunë, ndërsa përballen edhe me diskriminim dhe paragjykim shoqëror.

Related posts

14-vjeçari planifikoi sulmin në Beograd për një muaj, i arrestohet edhe babai

admin

Qeveria e Palestinës: Do të marrim të gjitha masat ligjore për t’iu përgjigjur Izraelit

admin

CIA: Nuk ka informacione se Putini është i sëmurë

admin