RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

21 vrasje për tetë muaj në Kosovë

21-vrasje-per-tete-muaj-ne-kosove

Mesditën e së hënës një 30 vjeçar u vra në një market në Podujevë. E kjo është viktima e 21 brenda tetë muajsh në vendin tonë.

Sipas Policisë së Kosovës numri më i madhe i vrasjeve është i atyre që konsiderohen vrasje të rënda.

“Neni 172* Vrasja – 7 raste

Neni 173* Vrasja e Rëndë – 11 raste

Neni 175* Vrasja nga Pakujdesia – 3 raste

Ndaj këtyre statistikave po kërkohen veprime institucionale.

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi, vlerëson se shtimi i këtyre krimeve duhet të jetë alarm për Policinë dhe organet e drejtësisë.

Në kryerjen e këtyre krimeve, sipas sociologut, Genc Xërxa, ndikojnë një sërë faktorësh të ndërlidhur mes vete.

Nga të dhënat e Policisë, për shtatë muaj janë konfiskuar 636 armë dhe 9 531 municione.

Related posts

Lajçak paralajmëron ritëm më të shpejtë të dialogut Kosovë – Serbi

admin

Thatësira në Spanjë detyron flamingot të largohen

admin

Ambasadori izraelit: Pengohet djegia e Torës para Ambasadës izraelite në Stockholm

admin