RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

34,179 viktima nga tërmeti në Turqi e Siri

34,179-viktima-nga-termeti-ne-turqi-e-siri

Numri i viktimave në Turqi dhe Siri pas tërmetit shkatërrimtar të së hënës së shkuar ka shkuar në të paktën 34,179.

Qendra Turke e Koordinimit të Emergjencave SAKOM ka raportuar se numri i viktimave në Turqi ka arritur në 29,605.

Ndërkohë, numri i konfirmuar i vdekjeve në Siri është 4.674. Ky bilanc tragjik përfshin më shumë se 3,160 viktima në zonat e kontrolluara nga opozita të Sirisë Veripërëndimore. Ndërsa, referuar Agjencisë Shtetërore të Lajmeve SANA, numri i viktimave në pjesët e kontrolluara nga qeveria e Sirisë është 1,414.

E teksa ditët kalojnë, shpresat për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja nuk është shuar. Agjencia Shtetërore e Lajmeve Anadolu njoftoi se të paktën 41 persona u shpëtuan nga nën rrënojat në Turqi midis orës së 141 dhe 163 pas goditjes së tërmetit. /tvklan

Related posts

Shpërthimi i bombës vret 10 persona gjatë shërbesave të kishës në Kongo

admin

Irani: Prania e të huajve në rajon ka ndikim destabilizues të sigurisë

admin

Somali, rritet në 20 numri i viktimave në sulmin terrorist të Al-Shabaab

admin