RTV AHIRETI
Shëndetësi

4 ndryshime të vogla në mëngjesin tuaj që mund të sjellin përmirësime të mëdha në shëndet

4-ndryshime-te-vogla-ne-mengjesin-tuaj-qe-mund-te-sjellin-permiresime-te-medha-ne-shendet

Një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme është të përmirësoni mënyrën e të ushqyerit. Një nga vaktet ku ndryshime të vogla sjellin një ndikim të madh pozitiv në shëndet është ai i mëngjesit.

Përmirësimi nr. 1: Fillimi i ditës duke ngrënë mëngjes është një hap i parë shumë i mirë. Një mëngjes i shëndetshëm ju jep energjinë e duhur për të filluar ditën dhe për të përvetësuar vitamina dhe minerale të rëndësishme.

Përmirësimi nr. 2: Shtimi i pak proteine, si vezët, në vaktin tuaj të mëngjesit është një bonus tjetër i shëndetshëm. Proteina siguron një ndjenjë ngopjeje dhe frenon urinë gjatë ditës. Kjo është ndihmuese edhe për ata që po përpiqen të humbasin peshë. Vezët janë një burim shumë i mirë për proteina me cilësi të lartë, bashkë me 13 vitamina dhe minerale thelbësore.

Përmirësimi nr. 3: Gjithashtu mund të shtoni dhe disa lugë gjizë për t’u dhënë vezëve një pamje më kremoze. Por më me rëndësi, përmirëson sasinë e kalciumit, një lëndë ushqyese e nevojshme për kocka të forta. Përtej përfitimeve në kocka, kalciumi ndihmon dhe sistemin nervor në dërgimin e mesazheve dhe ndihmon në kontraktimin e muskujve.

Përmirësimi nr. 4: Çdo herë që mund të përfshini dhe perime në një recetë bëjeni pa u menduar gjatë. Perimet, bashkë me frutat, sigurojnë një numër lëndësh ushqyese që shpesh mungojnë në dietën tonë, duke përfshirë folatet, magnezin, kaliumin, fibrën dietike dhe vitaminat A dhe C.

Ngrënia në mënyrë të shëndetshme nuk ka të bëjë me privimin e ushqimeve, por ka të bëjë me zgjedhjet më të zgjuara ushqimore, hapa pas hapi.

Related posts

Erëza e plotfuqishme antioksiduese, një lugë çaji në ditë parandalon diabetin dhe trajton mykun

rezart morina

​6 gjëra të pazakonta që mund të vini re në trupin tuaj pas notit

admin

Këto katër ushqime nuk duhet t’i hani kurrë në mëngjes

admin