RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

40,000 besimtarë marrin pjesë në namazin e xhumasë në xhaminë Aksa

40,000-besimtare-marrin-pjese-ne-namazin-e-xhumase-ne-xhamine-aksa

Rreth 40,000 besimtarë morën pjesë në namazin e xhumasë në xhaminë Aksa në Jerusalemin e pushtuar.

Departamenti i Vakëfit Islamik në Jerusalemin e pushtuar vlerësoi se rreth 40,000 besimtarë kryen lutjet e së Premtes në Aksa mes kufizimeve të rrepta izraelite.

Burimet lokale thanë se forcat izraelite u vendosën në rrugët e qytetit dhe në afërsi të Xhamisë Aksa, ku kontrolluan kartat e identitetit të besimtarëve.

Më herët sot, dhjetëra mijëra kolonë hebrenj kryen rituale dhe lutje talmudike në Murin e Burakut, murin perëndimor të xhamisë Aksa, duke festuar fillimin e sezonit të festave hebraike. /mesazhi

Related posts

Plagosen dy policë në Skenderaj, dyshohet se në rast u përfshi Nuredin Lushtaku me djem dhe vëllezër

admin

SHBA-ja do të zhvillojë stërvitje të reja ushtarake me Maqedoninë e Veriut

admin

Nis zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi për reciprocitetin me letërnjoftimet

admin