RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 lloje ҫajrash që bëjnë mrekulli për sistemin imunitar

5-lloje-ҫajrash-qe-bejne-mrekulli-per-sistemin-imunitar

Gjëja e parë që na vjen ndërmend sapo nisim të ndjejmë simptomat e para të një ftohjeje apo gripi është të përgatisim një filxhan ҫaj.

Pra ҫaji si mjekim nuk është aspak një risi dhe veçanërisht në kulturat aziatike është përdorur me shekuj për të ndihmuar sistemin imunitar. Ja cilët janë 5 llojet e ҫajrave që përmirësojnë sistemin imunitar.

Ҫaji jeshil

I pasur me “catechin” një lloj polifenoli që ka ndikim të mirë në organizmin njerëzor dhe i pasur me antioksidantë.

Ҫaji i turmerikut

Ul inflamacionin në trup dhe ka veti të forta antioksiduese.

Ҫaji i zi

Ndihmon sistemin imunitar falë polifenoleve “theaflavin”.

Ҫaji i bardhë

Ka veti të ngjashme antioksiduese si ҫaji jeshil.

Ҫaji i xhinxherit

Ka veti antiinflamatore dhe antioksiduese. Trajton infeksionet.

Related posts

Përdorimet e aloe verës në të mirë të shëndetit

admin

Si ta çlironi trupin nga bllokimi i muskujve prej stresit dhe tensionit

rezart morina

COVID-19 në Kosovë: 1 mijë e 390 raste të reja, një i vdekur

admin