RTV AHIRETI
Shëndetësi

​5 simptoma të sulmit të vogël në tru që nuk lehtë për t’u njohur

​5-simptoma-te-sulmit-te-vogel-ne-tru-qe-nuk-lehte-per-t’u-njohur

Një goditje e heshtur ndodh kur një mpiksje e vogël gjaku formohet në tru dhe bllokon përkohësisht rrjedhjen e gjakut.

Gjëja kryesore është të kuptoni dhe të dini se si të njihni simptomat e një goditjeje.

Një goditje e vogël është një bllokim i përkohshëm i rrjedhjes së gjakut në tru, shpjegon neurologu Jonathan Graff-Radford.

Këto janë disa simptoma të një mini goditjeje:

Marramendje ose humbje e ekuilibrit

Marramendja e papritur ose humbja e pashpjegueshme e ekuilibrit mund të jetë një shenjë e qartë e një goditjeje të vogël, thotë një neurolog. Shfaqja e tyre e papritur pa një shkak të qartë duhet të shkaktojë shqetësim për shkak të ndërprerjes afatshkurtër të qarkullimit të gjakut në tru, shkruan The Healthy.

Humbje e shikimit në një ose të dy sytë

“Humbja e shikimit në njërin ose të dy sytë mund të jetë një simptomë e një mini-goditjeje,” thotë Shoqata Amerikane e Stroke. Kjo simptomë është rezultat i një bllokimi që ndërhyn në rrjedhën e gjakut.

Dobësi ose mpirje në njërën anë të trupit

Shoqata Amerikane e Strokeve tregon se një fillim i papritur i dobësisë ose mpirjes në fytyrë, krah ose këmbë, zakonisht në njërën anë të trupit, është një sinjal i zakonshëm i një goditjeje të vogël.

Dhimbje koke e fortë pa ndonjë shkak të njohur

Dhimbjet e kokës mund të jenë një pjesë normale e jetës, por një dhimbje koke e papritur dhe e rëndë pa ndonjë shkak të qartë mund të jetë një shenjë e një goditjeje të vogël. Ndryshe nga dhimbjet tipike të kokës, dhimbja shfaqet shpejt dhe intensivisht, shpesh pa shkaqe specifike.

Vështirësi në të kuptuar

Vështirësia për të kuptuar atë që thonë të tjerët mund të jetë një tregues serioz i një goditjeje të vogël.

Related posts

A e dëmton shëndetin kafja pasdite?

admin

Shtatë ushqimet që duhet t’i konsumoni për ta parandaluar kancerin

admin

Mësoni se sa kafe duhet të pini në ditë për të mos prekur zemrën

rezart morina