RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

“5,5 milionë njerëz në Afrikën Perëndimore të zhvendosur gjatë 4 viteve për shkak të sulmeve terroriste”

“5,5-milione-njerez-ne-afriken-perendimore-te-zhvendosur-gjate-4-viteve-per-shkak-te-sulmeve-terroriste”

Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS) njoftoi se 5,5 milionë njerëz janë zhvendosur gjatë katër viteve për shkak të rritjes së sulmeve terroriste në rajon, raporton Anadolu Agency (AA).

Ish-presidenti i Komisionit të ECOWAS-it Jean-Claude Kassi Brou dhe presidenti i sapoemëruar Dr. Omar Alieu Touray u takuan në Abuja, kryeqytetin e Nigerisë, për dorëzimin e postit.

Në fjalën e tij, Brou deklaroi se një nga problemet më të rëndësishme të vendeve të Afrikës Perëndimore është terrorizmi.

Duke vënë në dukje se sulmet terroriste në rritje në rajon në katër vitet e fundit kanë zhvendosur 5,5 milionë njerëz, Brou tha se të paktën 14.500 njerëz kanë humbur jetën si pasojë e sulmeve.

Ai tha se problemet e sigurisë në rajon janë përkeqësuar në katër vitet e fundit, ndërsa i kërkoi komisionerit të sapoemëruar, Touray, të bëjë më shumë për të zvogëluar përhapjen e terrorizmit në rajon.

Related posts

Suedia konfirmon aktin e sabotazhit në gazsjellësit Rrjedha Veriore 1 dhe 2

admin

Pakistan, arrin në pothuajse 1 mijë numri i vdekjeve nga fatkeqësitë e shkaktuara nga reshjet

admin

“Turqia nuk do të hezitojë t’i përdorë metodat legjitime përballë provokimeve të Greqisë”

admin