RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

6 serbët e arrestuar për sulmin në veri dërgohen në mbajtje për 48 orë

6-serbet-e-arrestuar-per-sulmin-ne-veri-dergohen-ne-mbajtje-per-48-ore

Prokuroria Speciale ka njoftuar se që nga marrja e informatave të para lidhur me sulmin e ndodhur në mëngjesin e sotëm, në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, në vendin e ngjarjes ka dalur prokurori i PSRK-së për të mbikëqyrur aksionin e sotëm.

Në këtë aksion janë arrestuar 6 persona të përfshirë në sulm dhe me aktvendim të Prokurorit të Prokurorisë Speciale të ndaluarit dërgohen në mbajtje për 48 orë.

“Prokuroria Speciale, gjithashtu njofton se gjatë aksionit të sotëm të Policisë së Kosovës, janë ndaluar gjashtë (6) persona të përfshirë në sulmin ndaj Policisë së Kosovës, për veprat penale “Veprat e rënda kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës’’ nga neni 126 lidhur me ‘’Sulm kundër rendit kushtetues të Republikës së Kosovës’’ nga neni 114, ‘’Përgatitja e veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës’’ nga neni 138 lidhur me nenin 129 dhe ‘’Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve’’ nga neni 366 paragrafi 1 të KPRK-s”.

Po ashtu thuhet, nga aksioni i sotëm i Policisë së Kosovës, janë sekuestruar automjete të mbushura me sasi të konsiderueshme të armatimit të llojeve të ndryshme.

“Prokuroria Speciale i shpreh ngushëllime familjes së Policit të vrarë, ndërsa policëve të plagosur në këtë aksion iu uron shërim të shpejtë. PSRK, thekson se hetimet nga vendi i ngjarjes po vazhdojnë në bashkëpunim dhe koordinim me të gjitha institucionet relevante përgjegjëse”, thuhet në njoftim.

Related posts

Ndarja e 100 eurove për sektorin privat – dalin pagesat edhe për mbi 14 mijë punëtorët e tjerë

admin

SHBA-ja i kërkon Serbisë t’i tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

rezart morina

Dy të vrarë në Vlorë

admin