RTV AHIRETI
Shëndetësi

7 ushqime që mendoni se ju bëjnë të humbni peshë, por në fakt ju shëndoshin

7-ushqime-qe-mendoni-se-ju-bejne-te-humbni-peshe,-por-ne-fakt-ju-shendoshin

Të gjithë e dinë se ushqimet e skuqura, ëmbëlsirat, akulloret dhe të mirat e ndryshme janë të dëmshme për ju dhe ju bëjnë të shtoni peshë; por ka edhe ushqime të tjera që ju shëndoshin për të cilat ndoshta as nuk do të dyshonit.

Lëngjet e frutave – përmbajnë shumë sheqer, dhe shpesh shumë pak fruta. Nëse vërtet nuk bëni dot pa të, zgjidhni produkte që nuk përmbajnë ëmbëlsues dhe që nuk merren nga koncentrati (i cili ka dyfishin e kalorive të frutit të patrajtuar!). Ose, mund të provoni t’i bëni në shtëpi, pa shtuar sheqer: më të lira, më të shijshme dhe një mijë herë më të shëndetshme!

Drithërat dhe baret – kombinimi i kosit dhe drithërave mund të duket opsioni më i shëndetshëm dhe më i lehtë për mëngjes, por në realitet drithërat janë të majme, duke qenë të pasura me sheqerna, yndyrna të hidrogjenizuara, yndyrna bimore me cilësi të ulët dhe konservues. Për një alternativë të shëndetshme dhe të bërë në shtëpi, provoni këtë recetë: përzieni së bashku 100 gr tërshërë, një grusht oriz të fryrë, disa arra të përziera të copëtuara, 3 lugë gjelle mjaltë dhe 2 lugë vaj luledielli.

Soja – shpesh jo organike, përmban OMGJ dhe estrogjen, përgjegjës për çekuilibrat hormonalë që ju shëndoshin. Gjithashtu është mirë të shmangni kosin e sojës, pasi është i pasur me sheqer të shtuar.

Smoothies – Pirja e një smoothie është e barabartë me të ngrënit e katër ose pesë racioneve fruta me sheqernat e tyre përkatëse, të cilat rrisin ngarkesën glicemike.

Mishrat dhe ëmbëlsirat pa sheqer – Karamelet pa sheqer janë një koncentrat i ëmbëlsuesve dhe ëmbëlsuesve artificialë, të cilët rezultojnë të jenë toksikë në planin afatgjatë.

Frutat e ëmbëlsuara dhe të dehidratuara – ndryshe nga frutat e thata, një ushqim i shkëlqyer dhe super energjik, frutat e dehidratuara, si dhe frutat e ëmbëlsuara, janë vërtet të dëmshme për figurën. Në fakt, procesi i tharjes të cilit i nënshtrohet mund të rrisë sasinë e sheqernave deri në tre herë, ndërsa frutat e sheqerosura kanë një sasi shumë të lartë sheqernash dhe vajrash. Prandaj është më mirë të preferoni fruta të freskëta dhe të thata.

Ushqime të lehta dhe pa yndyrë – për të kompensuar sasinë më të ulët të yndyrës dhe për t’i dhënë shije, industritë ushqimore shtojnë sheqerna, kripë dhe aditivë në këto ushqime. Sipas një studimi të kryer në Mbretërinë e Bashkuar, 10 për qind e ushqimeve dietike përmbajnë të njëjtat ose edhe më shumë kalori se normalja, dhe 40 për qind kanë më shumë sheqer.

Related posts

Të bardhë apo të zezë: Cila bukë është më e shëndetshmja

admin

Pse depresioni na bën të lodhemi më shpejt?

admin6

​Shtimi i këtij ushqimi në vaktet tuaja mund të çojë gjithashtu në diabet

admin6