RTV AHIRETI
Shëndetësi

8 pije që ndihmojnë me tretjen

8-pije-qe-ndihmojne-me-tretjen

Të ndjehesh i fryrë pas një shujte të shijshme ose keni problem me konstipimin mund të jetë ndjenjë e parehatshme nëse ju ndodhë për çdo ditë dhe dieta juaj mund të ketë ndikim direkt në shëndetin e tretjes. Në fakt, janë disa pije specifike që lehtësojnë tretjen kur keni këso lloj problemesh.

Sipas Klinikës Cleveland, fryrja shkaktohet nga gazi i tepërt, i cili zakonisht vjen nga problemet me tretjen tuaj. Për shembull, mund të jetë një intolerancë ushqimore ose alergji, çështje që lidhen me ciklin tuaj menstrual ose fakti që po hani shumë shpejt. Shembuj të tjerë të problemeve të bezdisshme të tretjes janë diarreja, vjellja dhe ngërçet. Kur ndodhin këto probleme me tretjen, është e natyrshme të dëshironi të gjeni lehtësim sa më shpejt të jetë e mundur, dhe këtu mund të ndihmojnë disa pije. Por, para se t’i jepni vetes pak lehtësim, bëni një shëtitje të shkurtër. Hulumtimet sugjerojnë se ecja pas ngrënies përshpejton zbrazjen e stomakut, por tretjet alkoolike ose ekspresi pas një vakti jo.

Uji

“Pija më e mirë për tretjen është uji”, thotë Jamie Nadeau, dietologe dhe pronare e “The Balanced Nutritionis”. “Qëndrimi i hidratuar dhe pirja e mjaftueshme e ujit ndihmon në zbërthimin e ushqimit dhe lëvizjen e tij përmes sistemit tuaj të tretjes në mënyrë efikase, në mënyrë që të mund të përdorni banjën rregullisht. Kur jeni të kapsllëk ose keni lëvizje të parregullta të zorrëve, keni shumë më shumë gjasa të jeni të fryrë. Për ta bërë ujin më të shijshëm, shtoni një shtrydhje limoni ose pika aromatizuese”, sugjeron Nadeau.

Kombucha

Shumë nga ekspertët e të ushqyerit me të cilët folëm rekomanduan kombucha, një pije probiotike e fermentuar që synon të rivendosë shëndetin e zorrëve. Kërkoni kombucha komerciale me pak sheqer, sugjeron Lisa Richards, një nutricioniste dhe autore e Dietës Candida. Shumë marka të kombucha përmbajnë sheqerna të shtuara, të cilat “mund të jenë të dëmshme për zorrët, veçanërisht nëse konsumohen në sasi të mëdha”, thotë Richards. Kombucha shijohet më së miri rreth mesditës kur ka ushqim në zorrë për t’u tretur, thotë ajo.

100% ujë kokosi

Nëse vuani nga diarreja, po humbisni elektrolitet. Për t’i zëvendësuar ato, pini ujë 100% të pastër kokosi. Është një zëvendësues më i mirë i elektrolitit sesa ato pije sportive me sheqer, me ngjyrë artificiale, thotë specialistja e menaxhimit të peshës dhe dietologia e regjistruar Rachelle Caves. “Është gjithashtu një nga pijet më të mira të tretshme që ndihmon në luftimin e fryrjes, sepse është e mbushur me minerale natyrale si kaliumi dhe magnezi që luftojnë mbajtjen e ujit”, thotë ajo.

Pijet me Shafran të Indisë

Pijet me shafran të Indisë përmbajnë turmerik, e cila stimulon fshikëzën e tëmthit të prodhojë biliare dhe mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes, thotë dietologia Paulina Lee dhe themeluese e “Savvy Stummy”. “Aftësitë e fuqishme anti-inflamatore të shafranit të Indisë mund të luftojnë inflamacionin në mukozën e zorrëve dhe në të gjithë trupin,” thotë ajo. Lee rekomandon shtimin e shafranit të Indisë në smoothie-t e mëngjesit ose të provoni recetën e saj për një Latte me shafran i Indisë së Artë.

Çaj kopër

Çaji i koprës (Fennel) përdorur si çaj mjekësor për shekuj. Në fakt, studimet kanë treguar se bima aromatike është e dobishme për lehtësimin e çrregullimeve të tretjes dhe gastrointestinale. Nëse dëshironi të provoni të bëni çaj finoku, shtypni një lugë çaji me fara kopër me një llaç dhe hidheni në një tenxhere me ujë që e vini të ziejë. Hidheni çajin përmes një sitë në një filxhan dhe ëmbëlsoni me mjaltë. “Kopër mund të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut dhe problemeve të tjera të tretjes që shkaktojnë gazra, si dhe të mbajë gjërat të lëvizin siç duhet në sistemin e tretjes,” thotë dietologia Katherine Gomez dhe recensuese mjekësore në Psyche Mag, shkruan “Eatthis”, përcjell Klankosova.tv.

Lëng kumbullash të thata

“Për menaxhimin e kapsllëkut, unë i këshilloj pacientët e mi që të marrin lëng kumbulle të thata, sepse ka një efekt të butë laksativ, kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të sorbitolit”, thotë Bianca Garcia, dietologe dhe specialiste ushqimore për Health Canal. “Sorbitoli është një alkool natyral i sheqerit që ka një efekt laksativ dhe përmban fibra të patretshme që ndihmojnë në funksionimin e gjërave në traktin tuaj të tretjes.” Garcia thotë se lëngjet e tjera, si ato të bëra nga selino, mollë, pjeshkë, dardha ose një kombinim frutash, duhet të funksionojnë mirë për shumicën e problemeve të tretjes, pasi ato rrisin hidratimin, gjë që mund të përmirësojë gjithashtu lëvizjet e zorrëve.

Çaj xhinxheri

“Xhenxhefili i freskët përmban një përbërës anti-inflamator dhe antioksidant të quajtur gingerol, i cili mund të përmirësojë lëvizshmërinë e vonuar të tretjes dhe të përshpejtojë procesin e përthithjes në zorrën e vogël”, thotë dietologia e regjistruar, dietologia Rhyan Geiger. “Çaji i xhenxhefilit i bërë në shtëpi është një alternativë e shkëlqyeshme pa sheqer për birrë xhenxhefili ose pije në shishe që mund të përmbajnë sheqer të shtuar”.

Për të bërë çaj xhenxhefili, shtoni një lugë çaji lëvore xhenxhefili të sapo qëruar në ujë të nxehtë për 10 minuta. “Unë gjithmonë kërkoj çaj xhenxhefili sa herë që kënaqem shumë dhe ndihem i fryrë”, thotë Garcia. “Aroma e tij e përqendruar qetësuese, pikante dhe aroma gjallëruese më japin gjithashtu një lehtësim ngushëllues. Plus, çaji i xhenxhefilit përmban komponime që ndihmojnë në relaksimin e muskujve tuaj të tretjes, duke lejuar që ushqimi, lëngjet ose gazrat të kalojnë më shpejt.” Çaji i mentes ofron përfitime të ngjashme, shton Lee. “Mund të qetësojë stomakun e irrituar ose të ndihmojë në tretje duke relaksuar muskujt e stomakut dhe duke lejuar rrjedhën e përmirësuar të acideve biliare për të tretur yndyrat”, thotë ajo.

Lëng aloe vera

Një tjetër pije qetësuese e stomakut është lëngu i aloe verës, të cilin mund ta blini në dyqan ose ta bëni të freskët nga bima e aloe verës. “Aloe vera përmban një numër të madh antioksidantësh dhe mund të ndihmojë në përshpejtimin e lëvizshmërisë së zorrëve, gjë që mund të përmirësojë kapsllëkun”, thotë Lee. “Është gjithashtu qetësues për zorrët dhe mund të ulë inflamacionin e zorrëve, duke mbështetur në këtë mënyrë simptomat e fryrjes”.

Related posts

Cilat janë pesë ushqimet të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në uljen e kolesterolit

admin

Luleshtrydhet e bardha/ Çfarë janë, nga vijnë dhe cilat janë karakteristikat e tyre

rezart morina

Lista e ushqimeve ku mund t’i gjeni yndyrat e mira

admin