RTV AHIRETI
Shëndetësi

9 mënyra të thjeshta natyrale për trajtimin e bronkitit

9-menyra-te-thjeshta-natyrale-per-trajtimin-e-bronkitit

Bronkiti është një sëmundje e zakonshme e frymëmarrjes e shkaktuar nga viruse, baktere, irritues si tymi dhe grimca të tjera që përkeqësojnë tubat bronkiale. Këto janë tuba që sjellin ajrin nga hunda dhe goja në mushkëri.

Ju mund të jeni në gjendje ta trajtoni bronkitin akut vetë pa trajtim mjekësor. Në shumë shkaqe, bronkiti akut shkaktohet nga një infeksion viral ose bakterial, simptomat përmirësohen brenda disa javësh.

Bronkiti kronik, nga ana tjetër, zakonisht shkaktohet nga ekspozimi afatgjatë ndaj irrituesve si tymi i cigares. Trajtimi i bronkitit kronik është pak më i komplikuar dhe zakonisht kërkon disa ndryshime të rëndësishme të stilit të jetesës.

Është e rëndësishme të trajtoni simptomat tuaja menjëherë për të siguruar një shërim të shpejtë nëse keni bronkit akut. Por nëse bronkiti përkeqësohet, nuk largohet pas disa javësh mjekim dhe kujdes, atëherë duhet të konsultoheni me një mjek.

Është e mundur për të trajtuar bronkitin akut në shtëpi dhe këtu janë disa mënyra:

Xhenxhefil

Disa studiues kanë gjetur prova se xhenxhefili mund të ketë një efekt anti-inflamator kundër infeksionit të frymëmarrjes. Ju mund të merrni xhenxhefil në disa mënyra:

Përtypni xhenxhefil të tharë,

Përdorni xhenxhefil të freskët për të bërë çaj.

Hani të papërpunuar ose shtoni në ushqim.

Është më e sigurta të përdoret xhenxhefili në formë natyrale, në vend të kapsulave apo suplementeve. Ngrënia e herëpashershme e xhenxhefilit është e sigurt për të gjithë, por mos e merrni xhenxhefilin si suplement ose mjekim nëse:

Jeni shtatzënë ose ushqehen me gji;

Keni diabet;

Keni probleme me zemrën;

Hudhra

Hudhra besohet se ka një sërë vetive shëruese. Rezultatet e një studimi të vitit 2016 tregojnë se hudhra pengon në mënyrë efektive rritjen e virusit të bronkitit infektiv. Ky zbulim sugjeron se hudhra mund të përdoret si një ilaç natyral për bronkitin.

Hudhra e freskët është më e mira, por nëse nuk ju pëlqen shija, mund ta merrni edhe në formë kapsule.

Përdorni hudhrën me kujdes nëse keni çrregullime të gjakderdhjes. Merreni gjithmonë në sasi të vogla për t’u siguruar që nuk ju shqetëson stomakun.

Shafran i Indisë

Një studim i vitit 2018 zbuloi se shafrani i Indisë ka një sërë vetish që mund ta bëjnë atë të dobishëm në luftimin e bronkitit. Midis tyre janë efektet antivirale, antibakteriale dhe anti-inflamatore. Shafrani i Indisë gjithashtu rrit aktivitetin antioksidues, që do të thotë se mund të ndihmojë në reduktimin e acarimit dhe në rritjen e imunitetit tuaj.

Avulli

Avulli ndihmon në shpërbërjen e mukusit në mënyrë që ta largoni atë më lehtë. Mënyra më e lehtë për të përdorur avull është në banjë ose dush. Bëjeni dushin tuaj aq të nxehtë sa të mundeni, futuni dhe merrni frymë thellë përmes gojës dhe hundës.

Uji i nxehtë do të ndihmojë gjithashtu në relaksimin e muskujve që mund të jenë të tensionuar nga kolla. Ju gjithashtu mund të vizitoni një dhomë me avull në një palestër ose banjë, nëse është e disponueshme dhe keni energji të mjaftueshme. Është më mirë të mos zhyteni në një banjë të nxehtë nëse ndiheni të sëmurë ose ndieni se nuk merrni dot frymë.

Ujë i kripur

Gargara e ujit të kripur mund të ndihmojë në ndarjen e mukusit dhe zvogëlimin e dhimbjes në fyt.

Bashkoni 1 lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë. Pini sasi të vogla të ujit të kripur dhe bëni gargarë në pjesën e pasme të fytit tuaj. Mos e gëlltisni ujin. Në vend të kësaj, pështyjeni në lavaman. Përsëriteni sa herë të doni.

Flini

Flini shumë dhe lëreni trupin tuaj të pushojë. Mund të jetë e vështirë të flini rehat ndërsa luftoni kollën, por kujdesuni që të shmangni çdo aktivitet të panevojshëm.

Është gjatë fazave të thella të gjumit që ju riparoni dhe përmirësoni funksionin imunitar në mënyrë që trupi juaj të mund të luftojë më mirë inflamacionin.

Ndryshimet e mëposhtme mund të ndihmojnë në përmirësimin e rikuperimit tuaj dhe zvogëlimin e rrezikut për t’u sëmurur në të ardhmen:

Ndryshimi i mënyrës së jetesës

Lëreni duhanin nëse pini duhan dhe shmangni vendet ku mund të thithni tymin e duhanit. Lënia e duhanit është shpesh e vështirë, por një mjek mund të ndihmojë në ndërtimin e një plani ndërprerjeje që funksionon për ju. Gjithashtu duhet që të:

Shmangni vizitat e vendeve ku ndotja është e lartë.

Vendosni një maskë kirurgjikale nëse jeni të ekspozuar ndaj ndotjes.

Rrisni imunitetin tuaj me një dietë të shëndetshme.

Ushtroni të paktën tre herë në javë për të paktën 20 minuta çdo herë.

Lani duart shpesh për të parandaluar përhapjen e infeksionit.

Mjaltë dhe limon

Trajtimet me limon dhe mjaltë janë përdorur prej kohësh për të ndihmuar në qetësimin e kollës së thatë dhe dhimbjeve të fytit.

Ananasi

Lëngu i ananasit gjithashtu mund të ndihmojë. Ananasi përmban bromelainë, e cila është një anti-inflamator natyral dhe i fuqishëm që mund t’ju ndihmojë të shpërndani dhe të largoni mukozën nga bronkiti dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes./ Healthline

Related posts

Studimi: Testi i gjakut zbulon llojet e shumta të kancerit

admin

Konsumoni ullinj çdo ditë, parandaloni këto sëmundje

admin

Cilat janë ushqimet më të mira për zhvillimin e trurit tek të porsalindurit?

admin