RTV AHIRETI
Shëndetësi

A dini për çajin e elbit dhe përfitimet e tij në shëndetin tonë?

a-dini-per-cajin-e-elbit-dhe-perfitimet-e-tij-ne-shendetin-tone?

Çaji i elbit, i njohur gjithashtu si çaji korean i elbit ose çaji i elbit i pjekur, është një pije e nxehtë dhe e ftohtë e njohur në Azi. Në Kore, pija quhet boricha (bori do të thotë elb dhe cha do të thotë çaj). Në Japoni, pija quhet mugicha dhe në Kinë ajo quhet damai cha ose mai cha. Shija e çajit të elbit shpesh përshkruhet si e lehtë dhe e shijshme. Ja përifitmet e shumta që konsumimi i këtij çaji sjell në shëndetin tonë…

Përfitimet e çajit të elbit

Lehtësim i dhimbjes së stomakut

Reduktoni shqetësimet e gjumit dhe problemet e tjera të lidhura me gjumin

Ulja e kapsllëkut

Përmirëson shëndetin e prostatës dhe përmirëson fertilitetin mashkullor

Trajtimi i të ftohtit të zakonshëm

Parandaloni prishjen e dhëmbëve

Duke vepruar si hollues i gjakut

Përmirësoni humbjen e peshës

Kolesteroli i reduktuar

Shumë pak kërkime janë bërë mbi çajin e elbit që mbështet këto pretendime shëndetësore. Për më tepër, shumë nga përfitimet e listuara (veçanërisht ato që lidhen me shëndetin e tretjes dhe humbjen e peshës) bazohen në përfitimet shëndetësore të elbit si drith i plotë. Elbi është i pasur me fibra dhe mund të përmirësojë rregullsinë dhe t’i ndihmojë njerëzit të ndihen të ngopur më gjatë dhe të hanë më pak. Megjithatë, çaji nuk ka fibra.

Related posts

Sa është sasia ideale e kafes që duhet të pini gjatë një dite

admin

Mbi 9 mijë raste aktive me COVID

admin

Ushqimet që mund t’ju ndihmojnë të luftoni më lehtë stresin

rezart morina