RTV AHIRETI
Shëndetësi

A është e dëmshme të konsumosh makarona në vaktin e darkës?

a-eshte-e-demshme-te-konsumosh-makarona-ne-vaktin-e-darkes?

Pavarësisht gojëdhënave të shumta, që flasin për rëndim të stomakut apo probleme me tretjen, të konsumosh makarona në vaktin e darkës nuk është e dëmshme.

Një studim i fundit mbi efektet e makaronave, nxjerr në pah një tjetër të vërtetë.

Në të rezulton se nëse ky ushqim i thjeshtë dhe i dashur për shumicën e popullsisë botërore, konsumohet në mbrëmje, ka efekte pozitive në organizëm, qetëson, nuk shëndosh dhe lehtëson gjumin.

Madje sipas studimit, nëse makaronat konsumohen në orët e fundit të ditës në ato raste kur vuajmë nga pagjumësia apo jemi të stresuar, përmirësion ndjeshëm gjendjen tonë, falë përbërësve si triptofani dhe vitaminat e grupit B.

Related posts

2 përfitimet e vërtetuara të vitaminës B12

admin

Nëse jeni mbi 65 vjeç shmangni konsumin e këtij lloj djathi

admin

Sheqeri, doza ditore që nuk duhet tejkaluar

admin