RTV AHIRETI
Shëndetësi

A jeni të varur nga kafeja? Ja 3 përfitime shëndetësore nëse e konsumoni rregullisht

a-jeni-te-varur-nga-kafeja?-ja-3-perfitime-shendetesore-nese-e-konsumoni-rregullisht

A jeni të varur nga kafeja? Nëse jeni, duhet të keni dëgjuar njerëz që thonë se kafeja nuk është aspak e mirë për shëndetin dhe se duhet të ndaloni së piri shumë. Ndërsa kanë të drejtë deri diku, duhet të shikoni anët e mira të pirjes së kafesë.

3 përfitimet shëndetësore të pirjes së kafesë të vërtetuara nga shkenca, le t’i hedhim një vështrim disa prej tyre tani!

Më shumë aktivitet fizik

Të gjithë e dinë se kafeja është një nxitës i shkëlqyer i energjisë dhe një pije për netët e gjata. Megjithatë, duke folur shkencërisht, një studim i vitit 2018 tregoi se pija në të vërtetë rrit aktivitetet trupore dhe rrit veprimet fizike. Sipas studimit, femrat femra që pinë një ose dy filxhanë kafe rregullisht, kanë më shumë gjasa të arrijnë nivelet e rekomanduara të aktivitetit fizik ditor sesa ato që nuk konsumojnë kafe. Pra, nëse ndiheni sikur trupi juaj nuk ka qenë aktiv për disa kohë, filloni të pini kafe!

Përmirëson zemrën

Ndërsa çështjet e zemrës mund të jenë të komplikuara, një filxhan i nxehtë me kafe çdo ditë mund të ndihmojë në përmirësimin e gjendjes së saj. Sipas hulumtimeve, ata që pinë dy deri në tre filxhanë kafe në rutinën e përditshme kanë më pak gjasa të zhvillojnë sëmundje të zemrës sesa ata që nuk pinë kafe. Për më tepër, një studim i fundit konfirmoi gjetjet e hulumtimit të mëparshëm dhe tregoi se pirja e kafes mund të zvogëlojë rrezikun e infraktit të zemrës.

Redukton rrezikun e diabetit të tipit 2

Ndërsa ka rreziqe të tjera të pirjes së kafesë, një nga arsyet më të mira për ta pirë atë është se zvogëlon mundësinë e zhvillimit të diabetit të tipit 2. Diabeti i tipit 2 është një sëmundje kronike që prek miliona njerëz në mbarë botën. Sipas një rishikimi të studimeve të shumta, është gjetur se njerëzit që pinë kafe çdo ditë kanë më pak gjasa të kenë diabetin e tipit 2. Kjo është për shkak të faktit se kafeja është në gjendje të ruajë funksionet e qelizave beta në pankreasin tuaj. Këto janë përgjegjëse për prodhimin e insulinës, një element për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak.

Related posts

Edhe susami ka hyrë zyrtarisht në listën e alergjenëve kryesorë në ushqim: Çfarë do të thotë kjo

admin

Nga qitro te jamballi, çokollata e kafeja! Njihuni me ushqimet që mund të ndikojnë në mjekimin tuaj

rezart morina

Jo vetëm të shijshme, por edhe të ngopin! Cilat janë perimet më të mira për diabetikët

admin