RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Abbott, Kurtit: Kosova ka mundësinë të bëjë progres

abbott,-kurtit:-kosova-ka-mundesine-te-beje-progres

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott ka thënë se shteti që ai e përfaqëson, mirëpret përkushtimin e kryeministrit Albin Kurti për propozimin që do të diskutohet të hënën.

Abbott përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka lavdëruar Kosovën edhe për mbështetjen ndaj popullit ukrainas.

“Kosova ka një rol të rëndësishëm për të luajtur duke u angazhuar në mënyrë konstruktive dhe duke bërë kompromiset e nevojshme që i mundësojnë Kosovës dhe qytetarëve të saj të përparojnë. Është po aq e rëndësishme të sigurohet një mjedis i sigurt dhe i sigurt që krijon hapësirën për një marrëveshje të qëndrueshme dhe normalizimin e marrëdhënieve”, ka thënë ai.

Reagimi i plotë:

Mbretëria e Bashkuar mirëpret përkushtimin e kryeministrit Kurti për propozimin nga dialogu që do të diskutohet në takimin e nivelit të lartë të hënën më 27 shkurt.

Në përvjetorin e parë të pushtimit ilegal të Ukrainës nga Rusia, është e rëndësishme që të bëhen të gjitha përpjekjet për të ruajtur paqen, stabilitetin dhe sigurinë në Evropë. Ne jemi krenarë për mbështetjen e pakushtëzuar të Kosovës për popullin ukrainas, kjo është një shenjë e qartë e vlerave demokratike të Kosovës.

Kosova ka një rol të rëndësishëm për të luajtur duke u angazhuar në mënyrë konstruktive dhe duke bërë kompromiset e nevojshme që i mundësojnë Kosovës dhe qytetarëve të saj të përparojnë. Është po aq e rëndësishme të sigurohet një mjedis i sigurt dhe i sigurt që krijon hapësirën për një marrëveshje të qëndrueshme dhe normalizimin e marrëdhënieve.

Më 17 shkurt, si aleat i palëkundur, iu bashkuam Kosovës në festimin e 15 vjetorit të pavarësisë. 15 vjet pas pavarësisë, Kosova ka mundësinë të bëjë progres në integrimin ndërkombëtar, zhvillimin ekonomik dhe ndërtimin e një shteti të begatë. Negociatat e suksesshme do ta krijojnë atë të ardhme.

Related posts

Rusia: Nuk shohim mundësi për zgjatjen e Marrëveshjes së Drithit

rezart morina

Mijëra besimtarë falin namazin e Bajramit në Xhaminë e Madhe Ajasofja

admin

Erdoğan: Qipriotët turq nuk kanë qenë kurrë pakicë

rezart morina