RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Aeroplani i 18-të Saudit i ndihmave me pajisje mjekësore për viktimat e tërmetit arrin në Turqi

aeroplani-i-18-te-saudit-i-ndihmave-me-pajisje-mjekesore-per-viktimat-e-termetit-arrin-ne-turqi

Aeroplani i 18-të Saudit i ndihmave mbërriti në Turqi, duke transportuar më shumë se 32 tonë pajisje dhe pajisje mjekësore për viktimat e tërmetit katastrofik që goditi vendin këtë shkurt, njoftoi të dielën Agjencia zyrtare e Shtypit Saudite (SPA).

Dërgesa, pjesë e paketës së ndihmës saudite nga Qendra e Ndihmës Humanitare dhe Ndihmës së Mbretit Salman (KSrelief), do të ofrojë ndihmë për ata që janë prekur nga dy tërmetet e mëdha që goditën Turqinë dhe Sirinë në mëngjesin e 6 shkurtit.

KSrelief punon nën direktivat e mbretit saudit Salman bin Abdulaziz dhe princit të kurorës Mohammed bin Salman.

Më shumë se 40,000 njerëz u vranë, qindra mijëra u plagosën dhe dhjetëra ndërtesa u shkatërruan, pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi rajonin, i ndjekur nga disa pasgoditje.

Edhe gjashtë muaj pas tërmetit, shumë prej tyre vazhdojnë të kenë nevojë të madhe për ndihmë.

Si pjesë e shtrirjes së saj humanitare, KSrelief i ka ofruar Ankarasë dhe Damaskut mbështetje të konsiderueshme në ditët pas tërmetit. Ndërsa ndihma në terren dhe ndihma urgjente iu ofrua viktimave në qytetin sirian të Jandris, ekipet e vullnetarëve në qytetin turk të Gaziantep ofruan kujdes mjekësor për 1051 persona. /mesazhi

Related posts

Kryeqytetit do t’i shtohen 30 autobus të rinj shumë shpejt

admin

Atentat ndaj kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico

RTI

Britani, shënohen temperaturat më të larta të vitit

rezart morina