RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Afganistan, 21 të vdekur nga shpërthimi në një xhami

afganistan,-21-te-vdekur-nga-shperthimi-ne-nje-xhami

Në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, 21 persona kanë humbur jetën dje nga një shpërthim që ndodhi në një xhami gjatë namazit të akshamit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur për Tolo TV, zëdhënësi i Departamentit të Policisë së Kabulit, Khalid Zadran, dha informacione për viktimat në shpërthimin që ndodhi gjatë namazit të akshamit në xhaminë Sadikiye Sar-e Kotal të lagjes Khair khana.

Zadran njoftoi se si pasojë e shpërthimit kanë humbur jetën 21 persona dhe janë lënduar 33 persona të tjerë.

Ndërkaq askush nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin.

Në një deklaratë në llogarinë e tij personale në Twitter, zëdhënësi i talebanëve, Zabihullah Mujahid, dënoi incidentin dhe tha se autorët do të zbulohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Edhe Ministria e Jashtme e Turqisë ka lëshuar një mesazh ngushëllimi për viktimat që humbën jetën në sulmin terrorist. /aa

Related posts

“Nuk ka vendim” për mbyllje të kufijve në Rusi

admin

Zelensky: Ne po tregojmë se çfarë do të thotë fuqi e botës së lirë

admin

Reagon Presidenca pas shpërthimit në veri: Strukturat kriminale të financuara nga Serbia po pengojnë sundimin e ligjit në veri

admin