RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Afrika e Jugut ndalon peshkimin për të shpëtuar pinguinët

afrika-e-jugut-ndalon-peshkimin-per-te-shpetuar-pinguinet

Një ndalim dhjetëvjeçar i peshkimit në zonat me koloni pinguinësh afrikanë që synon të shpëtojë këta gjitarë nga zhdukja u njoftua nga ministrja e mjedisit e Afrikës së Jugut, Barbara Creecy.

Ndërsa një shekull më parë kishte të paktën një milion çifte të këtyre pinguinëve të vegjël përgjatë brigjeve të Afrikës Jugore, monogamë për jetë, aktualisht ka vetëm rreth dhjetë mijë.

Shkaqet kryesore të kësaj rënie janë konkurrenca midis peshkatarëve dhe pinguinëve në peshkimin e sardeles dhe açuges, ndotja, trafiku i anijeve dhe degradimi i habitatit të foleve, kujtoi Creecy në një konferencë për shtyp.

Ministrja theksoi se sëmundjet dhe ngjarjet ekstreme të motit kontribuojnë gjithashtu në rënien e kolonive, si shirat e dendur që shkatërrojnë foletë duke tërhequr zvarrë këlyshët e pinguinëve.

Creecy theksoi se ai e mori vendimin pasi mori në konsideratë nevojat e industrisë së ushqimeve të detit, si dhe ato të ruajtjes së kafshëve. /atsh

Related posts

“Presidenti i Azerbajxhanit Aliyev siguron 93 për qind të votave në zgjedhjet e parakohshme”

rezart morina

EMRAT/ Shpërthimi me eksploziv në Athinë, vihen në pranga 4 shqiptarë. Dyshohet se janë pjesë e grupeve kriminale

admin

Palestinë: Këtu është një përmbledhje e disa prej zhvillimeve kryesore sonte

admin6