RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Akar: Turqia do t’u përgjigjet të gjitha ngacmimeve dhe provokimeve greke – VIDEO

akar:-turqia-do-t’u-pergjigjet-te-gjitha-ngacmimeve-dhe-provokimeve-greke-–-video

Duke i bërë thirrje Greqisë që të mos pengojë ofertën e Turqisë për të zgjatur dorën e miqësisë, ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar konfirmoi se Ankaraja do t’i përgjigjet çdo ngacmimi dhe provokimi të Athinës, raporton Anadolu Agency (AA).

Akar, duke folur në një ngjarje në provincën veriore Tokat, tha se Turqia nuk ka marrë asnjë përgjigje pozitive nga Greqia për përpjekjet e saj për dialog me Greqinë, duke thënë se Athina nuk po ndihmon në uljen e tensioneve midis dy vendeve.

“Ne nuk ngacmojmë apo provokojmë, por nuk do të lëmë pa përgjigje asnjë ngacmim apo provokim kundër nesh”, tha Akar, duke shtuar se pavarësisht qëndrimit provokues të Athinës, Ankaraja vazhdon thirrjen e saj për dialog.

Ai i bëri thirrje Greqisë që t’u japë fund qëndrimeve të saj të kontradiktore dhe provokuese dhe tha:

“Mos u vononi të pranoni dorën e shtrirë të miqësisë”.

Duke iu referuar luftës Rusi-Ukrainë, Akar vuri theksin në përpjekjet e Turqisë për paqe dhe tha se rreth 17 milionë tonë drithë u eksportuan nga Ukraina për njerëzit në nevojë.

Më 22 korrik, Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje në Istanbul për rinisjen e eksportit të drithërave të Detit të Zi, të cilat u pezulluan pas fillimit të luftës ruso-ukrainase në shkurt. Në Istanbul u hap një qendër e përbashkët koordinimi me zyrtarë nga të tre vendet dhe OKB-ja u hap për të mbikëqyrur dërgesat.

Anija e parë që transportonte drith lundroi nga porti ukrainas i Odesës më 1 gusht të vitit të kaluar sipas marrëveshjes historike.

Turqia ka marrë lëvdata ndërkombëtare për rolin e saj unik ndërmjetësues midis Ukrainës dhe Rusisë dhe i ka bërë vazhdimisht thirrje Kievit dhe Moskës që të negociojnë për t’i dhënë fund luftës.

Hulusi Akar lidhur me takimin e fundit trepalësh mes përfaqësuesve të Turqisë, Rusisë dhe Sirisë, tha se Ankaraja konfirmoi mbështetjen e saj për integritetin territorial të Sirisë.

Duke i bërë thirrje popullit të Sirisë që të mos jetë një mjet provokimi, Akar theksoi se shqetësimi kryesor i Turqisë është terrorizmi.

Ministrat e Mbrojtjes së Turqisë, Rusisë dhe Sirisë u takuan në Moskë më 28 dhjetor për të diskutuar luftën kundër terrorizmit në Siri dhe ranë dakord të vazhdojnë takimet trepalëshe për të garantuar stabilitetin në Siri dhe më gjerë në rajon. Në takim u diskutua për krizën në Siri, problemin e refugjatëve dhe përpjekjet e përbashkëta në luftën kundër të gjitha grupeve terroriste në Siri.

Related posts

Pakistan, policia rrethon rezidencën e ish-kryeministrit Khan në përpjekje për ta arrestuar

admin

OKB: Gjenden trupat e 87 personave në një varr masiv në Darfur të Sudanit

admin

Parlamenti i Hungarisë shtyn seancën e votimit për pranimin e Suedisë në NATO

admin