RTV AHIRETI
Shëndetësi

Aknet: 5 pasoja negative që sjell konsumi i tepërt i sheqerit

aknet:-5-pasoja-negative-qe-sjell-konsumi-i-tepert-i-sheqerit

Sipas dermatologëve, kur konsumoni shumë sheqer, rritja e insulinës në sistemin tuaj mund të ketë një ndikim në arteriet tuaja dhe më pas në të gjithë trupin. Me kalimin e kohës, kjo streson zemrën tuaj dhe shkakton dëmtime afatgjata pasi bën që muret e tyre të inflamohen, më të trasha se normalja dhe më të ngurtësuara.

5 Efektet anësore të mbidozës së sheqerit

Obeziteti:

Konsumimi i tepërt i sheqerit të shtuar mund të rezultojë në shtim në peshë dhe të rrisë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike si obeziteti.

Aknet:

Sheqeri, në çfarëdo forme, ndikon në hormonet dhe inflamacionin, dy kontribuesit kryesorë të akneve. Nivelet e sheqerit në gjak rriten më shpejt pas konsumimit të karbohidrateve të rafinuara dhe të përpunuara, si sheqeri i bardhë, dhe pankreasi juaj përgjigjet duke sekretuar insulinë.

Plakja:

Procesi natyral i glikacionit që shkakton sheqeri dëmton lëkurën tuaj. Një klasë e rrezikshme e radikalëve të lirë të njohur si produkte përfundimtare të avancuara të glikacionit (AGE) krijohen kur sheqeri në gjakun tuaj lidhet me proteinat.

Energji e ulët:

Konsumimi i sheqerit dhe karbohidrateve të përpunuara bën që sheqeri në gjak të rritet shpejt. Kjo i thotë pankreasit tuaj të prodhojë shumë insulinë në mënyrë që të mund të transportojë sheqerin nga gjaku juaj në qelizat tuaja.

Prishja e dhëmbëve:

Sheqeri dhe prishja e dhëmbëve janë të lidhura ngushtë. Ushqimet që përmbajnë sheqer përmbajnë komponime që përzihen me pështymë dhe mikroorganizma të gojës pas konsumimit. Si rezultat i këtij kombinimi, formohet pllaka në dhëmbë.

Konsumimi i tepërt i sheqerit mund të shkaktojë akne, shtim në peshë dhe lodhje në afat të shkurtër. Konsumimi kronik i shumë sheqerit rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2.

Related posts

Kos i kulluar për stomakun, osteoporozën dhe tensionin e gjakut! Ja si ta përgatisni

rezart morina

Përse u rritën infektimet? Mjekët: Shkak rënia e imunitetit, por edhe nënvariantet e BA5

admin

Çfarë ndodh me trupin tonë kur konsumojmë kafe esëll në mëngjes? Ja disa efekte

rezart morina