RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Ambasadori britanik: Java e ardhshme shumë e rëndësishme për Kosovën

ambasadori-britanik:-java-e-ardhshme-shume-e-rendesishme-per-kosoven

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abbott ka deklaruar se kjo javë është e rëndësishme për Kosovën, derisa shkroi për dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë.

”Kjo javë është e rëndësishme për Kosovën. Është i arritshëm një hap i vërtetë drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe njohjes reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë“, ka shkruar ai.

Ambasador Abbott tha gjithashtu se është koha për të zbatuar marrëveshjet dhe për të siguruar një marrëveshje që funksionon për Kosovën.

”Qeveria dëshiron të arrijë një plan kohor realist të zbatimit dhe mirëpres që disa parti opozitare po ofrojnë mbështetje të dobishme. Tani është koha për të marrë prapa një marrëveshjeje dhe zbatimin e saj për të siguruar një marrëveshje që funksionon për Kosovën. Ne besojmë se po“, ka thënë ai.

Ndryshe më 18 mars, kryeministri i Kosovës Albin Kurti pritet që të takohet me presidentin serb, Aleksandar Vuciq, në një takim të ndërmjetësuar nga zyrtarët e Bashkimit Evropian.

Ky takim vie pas atij të 27 shkurtit, ky palët janë dakorduar sa i përket planit evropian, por që nuk pati nënshkrime sa i përket marrëveshjeve.

Related posts

Dubai: 16 persona të vdekur si pasojë e zjarrit në një ndërtesë – VIDEO

admin

Kurti shënoi Ditën e Pavarësisë së Ukrainës bashkë me qytetarët ukrainas që jetojnë në Kosovë

admin

Vdes 17-vjeçari i aksidentuar në rrethrrotullimin në “Lakërishtë”

rezart morina