RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Aplikimi i prindërve për paratë e librave, MAShT del me njoftim të rëndësishëm

aplikimi-i-prinderve-per-parate-e-librave,-masht-del-me-njoftim-te-rendesishem

Zëvendësministri i Arsimit, Taulant Kelmendi, ka njoftuar të shtunën se deri tani janë proceduar për pagesë 130 mijë aplikantë për subvencionimin e teksteve shkollore.
Ai ka bërë të ditur se në fillim të javës së ardhshme do të procedohet edhe pjesa tjetër.

“Nga MAShTI janë procesuar për pagesë pas verifikimit 130,000 aplikantë dhe në fillim të javës së ardhshme do të procedohet pjesa tjetër. Kjo procedurë po vazhdon dhe të gjithë aplikantëve do të ju transferohen mjetet”, ka shkruar Kelmendi në Facebook, duke shtuar se janë në koordinim edhe me institucionet relevante që transferimi të bëhet në intervale sa më të shpejta kohore.

Ai tutje ka thënë se nga platforma eKosova kanë pranuar gjithsej 178 mijë e 580 aplikime.

“Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), njofton se deri sot nga platforma eKosova kemi pranuar 178,580 aplikime nga të cilat, 105,404 aplikime nga klasat I-V për tekste dhe materiale shkollore dhe 73,176 aplikime nga klasat 6-9, të cilët tashmë i kanë tekstet shkollore dhe kanë aplikuar për mbështetje për materiale shkollore. Platforma do të jetë e hapur për aplikim deri në fund të muajit shtator”.

Sipas tij, nga Drejtoritë Komunale të Arsimit dhe Inspektorati i Arsimit nuk është raportuar për asnjë shkollë në Republikën e Kosovës që nuk është duke e mbajtur procesin mësimor për shkak të mungesës së teksteve.

“Platforma eKosova ka 812,000 përdorues të cilët marrin shërbime. Ndër shërbimet tjera është edhe moduli për aplikimin për tekstet dhe materialet shkollore, i cili është i thjeshtë dhe zgjatë shumë pak. eKosova ofrohet nga Agjencia e Shoqërisë së Informacionit e cila po vazhdon të ofrojë mbështetje në funksionimin e platformës”, ka bërë të ditur Kelmendi.

Sidoqoftë, për ta lehtësuar edhe më shumë këtë proces të aplikimit për pjesën e mbetur të atyre që për arsye të ndryshme nuk kanë mundur të aplikojnë, zëvendësministri i Arsimit ka thënë se do të ofrojnë edhe asistencë fizike nëpër komuna.

“Lokacionet për secilën komunë do t’i bëjmë publike bashkë me institucionet tjera mbështetëse. Për informimin tuaj, procesi i furnizimit me tekste shkollore me këtë praktikë është shumë më i shpejtë sesa me praktikat e aplikuara në vitet e mëhershme. I falënderojmë të gjithë prindërit, mësimdhënësit dhe të gjithë punëtorët e arsimit për angazhimin në këtë proces”, ka përfunduar ai.

Related posts

Personat e zhdukur, ende plagë e hapur në Kosovë

rezart morina

​Osmani mban takim me të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës

rezart morina

Situata e sigurisë në Kosovë, Kurti merr telefonatë nga Departamenti i Shtetit amerikan

admin