RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite: Rreth 1,5 milion persona kanë arritur nga jashtë për kryerjen e Haxhit

arabia-saudite:-rreth-1,5-milion-persona-kane-arritur-nga-jashte-per-kryerjen-e-haxhit

Arabia Saudite njoftoi se afro 1,5 milion persona kanë ardhur nga jashtë për të kryer Haxhin, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë në Twitter nga Drejtoria e Përgjithshme të Pasaportave e Arabisë Saudite, thuhet se muslimanët vazhdojnë të vijnë në tokat e shenjta nga e gjithë bota përmes rrugëve tokësore, detare dhe ajrore për të kryer Haxhin.

Në deklaratë thuhet se numri i haxhilerëve që kanë mbërritur në Arabinë Saudite nga jashtë ka arritur në 1.499.472 deri më 21 qershor, prej të cilëve 1.435.014 kanë mbërritur përmes rrugëve ajrore.

Ndërkaq, 59.744 persona kanë mbërritur në tokat e shenjta përmes portave kufitare tokësore, kurse nga deti 4.714 persona.

Related posts

Digjen edhe tri vetura tjera me targa RKS në veri, policia nis hetimet

admin

Shtyrja e vizitës së delegacionit amerikan në Kosovë, flasin nga presidenca

rezart morina

Azerbajxhani: Në bisedime në SHBA është arritur përparim në projekt-traktatin e paqes me Armeninë

admin