RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Armëpushime të dështuara, vrasje, përdhunime dhe miliona të zhvendosur: Konfliktit në Sudan nuk i duket fundi

armepushime-te-deshtuara,-vrasje,-perdhunime-dhe-miliona-te-zhvendosur:-konfliktit-ne-sudan-nuk-i-duket-fundi

Luftimet në Sudan kanë arritur muajin e pestë dhe nuk i shihet fundi, pasi fuqitë rajonale tentojnë të ndërmjetësojnë një marrëveshje paqeje midis Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) dhe Forcave të Armatosura Sudaneze (SAF), me shpresat për një qeveri të udhëhequr nga civilët që duken të zymta.

Konflikti midis SAF dhe RSF filloi në prill, me dy forcat ushtarake më të fuqishme të vendit që luftuan për kontroll. Por bisedimet e paqes dhe armëpushimet për t’i dhënë fund konfliktit kanë dështuar, me qindra civilë të pafajshëm që kanë vdekur dhe më shumë se një milion janë detyruar të ikin.

Përpjekjet e përbashkëta nga SHBA dhe Arabia Saudite për të ndërmjetësuar paqen midis RSF dhe SAF nuk kanë çuar ende në stabilitet brenda vendit. RSF e udhëhequr nga gjenerali Mohamed Hamdan Dagalo, i njohur si Hemedti, dhe kreu i SAF, gjenerali Abdel Fattah al-Burhan refuzojnë të heqin dorë nga kontrolli i tyre brenda vendit.

Në fillim të qershorit, SHBA dhe Arabia Saudite njoftuan një pezullim të të ashtuquajturave bisedime të Jeddah midis të dërguarve të RSF dhe SAF, duke përmendur “shkelje të përsëritura serioze” të një armëpushimi nga palët ndërluftuese të Sudanit.

Uashingtoni dhe Riadi thanë se shkeljet penguan dërgimin e ndihmave humanitare shumë të nevojshme për civilët.

Përveç ndërhyrjes saudito-amerikane, palët e tjera gjithashtu kanë tentuar ndërmjetësimin me pak sukses.

Dhuna seksuale si armë lufte

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e quan përdhunimin “krimin më të vjetër, më të heshtur dhe më pak të dënuar të luftës”, që nuk përmbahet në një vend apo përkatësi etnike, qoftë i urdhëruar nga nivelet e larta të ushtrisë apo i inkurajuar brenda një grupi të tërbuar ushtarësh.

Të dhënat e OKB-së tregojnë nivele alarmante të përdhunimit gjatë konfliktit dhe pasojave të tij, ndërsa nënvizojnë se sa i pasaktë është raportimi. Midis 250,000 dhe 500,000 gra dhe vajza u përdhunuan në gjenocidin e vitit 1994 në Ruanda dhe të paktën 200,000 në Republikën Demokratike të Kongos që nga viti 1996, sipas të dhënave, të cilat nuk kanë numra të saktë.

Kjo armë lufte po shfaqet tani edhe në Sudan, sipas aktivistëve dhe specialistëve që folën për një raport të Al Jazeeras.

Raportet për sulme seksuale në Sudan janë rritur me 50% që nga fillimi i luftës, sipas Fondit të OKB-së për Popullsinë.

Në një hetim të gjerë mbi përdorimin e përdhunimit si armë në luftën në Sudan, të publikuar këtë javë, Al Jazeera zbuloi se konflikti nuk bën përjashtim nga modeli historik i dhunës seksuale që rritet gjatë kohës së konflikteve. /mesazhi

Related posts

UNRWA: 1 në 3 fëmijë nën 2-vjeç i kequshqyer në mënyrë akute në Gazën veriore

admin

Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë gati 200 të burgosur

rezart morina

Suksesi i medresantëve në testin e maturës për tu krenuar!

rezart morina