RTV AHIRETI
Shëndetësi

“Armiku më i keq i sistemit tonë imunitar është ky ushqim”, paralajmëron mjekja: Mos e përdorni

“armiku-me-i-keq-i-sistemit-tone-imunitar-eshte-ky-ushqim”,-paralajmeron-mjekja:-mos-e-perdorni

Një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme është mënyra më e mirë për të rritur imunitetin dhe për të shmangur sëmundjet. Dietologia Dr.Hana Stolinska shpjegon se cilat produkte duhet të hamë dhe cilat duhet të shmangim. Ajo thekson se perimet jeshile janë veçanërisht të vlefshme.

“Ato përmbajnë klorofil, shumë vitaminë C, acid folik dhe vitamina B, të cilat ndikojnë pozitivisht në imunitetin tonë. Duhet të hani shumë zarzavate, por të gjalla, sepse përpunimi termik e zvogëlon atë deri në 80 për qind. vitaminë C dhe acid folik”, shpjegon dietologia dhe shton se, sipas hulumtimeve, duhet të hamë 700-900 g perime dhe fruta në ditë.

Të gjitha frutat janë të shëndetshme dhe ia vlen të hahen, por kur bëhet fjalë për imunitetin, manaferrat funksionojnë më së miri. Kjo është arsyeja pse në vjeshtë dhe dimër ia vlen të arrihet tek boronica, manaferra, mjedra dhe luleshtrydhet. Ato janë të gjitha burime të pasura të polifenoleve. Agrumet duhet të përfshihen në dietë për shkak të përmbajtjes së tyre të vitaminës C.

Armiku më i keq i imunitetit tonë është sheqeri dhe duhet shmangur.

“Është pro-inflamator për organizmin dhe nuk është i dobishëm në asnjë formë“, thotë doktoresha Hana Stolinska. “Ndaj nuk do ta sugjeroja si një nga ushqimet që kontribuojnë në imunitetin tonë. Do të jetë shumë më mirë nëse çajit i shtojmë xhenxhefil ose kanellë”.

Related posts

​Suplementet e vitaminës D mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit me 38%

admin

Këta përbërës ushqimorë nuk duhet t’i përzieni dhe t’i hani bashkë

admin

Si trashëgohen sëmundjet mendore nga prindi te fëmija?

admin