RTV AHIRETI
Shëndetësi

Arra shqeme- vlerat e konsumimit të tyre

arra-shqeme-vlerat-e-konsumimit-te-tyre

Siç e dimë mirë, arrat natyrore duhet të jenë gjithmonë brenda një jete të shëndetshme ose diete. Por sot do të flasim për të gjithë ata, nëse jo arra shqeme. Sepse ato janë një nga ato ushqime që duhet të njihni edhe pak më mirë, nëse nuk i keni njohur tashmë.

Ashtu si shokët e tyre, ata kanë përfitime të shumta, megjithëse disa prej tyre mund t’ju befasojnë pak më shumë. A dietë e ekuilibruar Aty ku konsumimi i yndyrës ose sheqerit zvogëlohet, vini bast për pemë dhe perime, proteina, si dhe arra do të jetë një alternativë vërtet e mirë dhe këtu ju lëmë pse.

Karakteristikat e shqemave

Është e vërtetë që ne i quajmë arra, por në shumë vende të tjera ata i konsiderojnë ato si një farë. Megjithëse ato janë rritur në pjesë të ndryshme të botës, është e vërtetë që vijnë nga vende të ngrohta. Përveç kësaj, ato kanë një formë si veshkë dhe një shije shumë të këndshme. Duke folur gjerësisht, mund të themi se në mesin e pronave të tyre ne zbulojmë se ato kanë lëndë ushqyese si dhe antioksidantë dhe acide yndyrore por shumë i shëndetshëm. Pra, duke ditur vetëm këtë, do të kemi mjaft për të filluar. Por nëse vazhdojmë pak më gjatë, kuptojmë se midis mineraleve spikat magnezi, zinku ose kaliumi, pa harruar selenin ose fosforin. Proteinat e perimeve dhe vitamina E janë gjithashtu të pranishme në to.

Përfitimet e shqemave

Përmirësoni shëndetin kardiovaskular: Kjo falë yndyrnave të saj të shëndetshme që ndihmojnë shëndetin e zemrës sonë, kështu që tashmë është një lajm i mrekullueshëm.

Kolesteroli i ulët: Nuk është i vetmi frutë i thatë që e bën, por sigurisht edhe arrat e shqemës gjithashtu e kanë këtë përparësi. Me vetëm një grusht të vogël çdo ditë, ju mund të shihni përmirësim në këtë fushë.

Forconi kockat: Pasi që kanë kalcium si dhe magnez, është gjithashtu e vërtetë që ndihmojnë në ruajtjen e kockave të forta.

Parandaloni kancerin: Përbërjet dhe studimet e tij tregojnë se mund të parandalojë kancerin e zorrës së trashë.

Ai favorizon pjesën tjetër të trupit: Besoni apo jo, kjo mund ta bëjë trupin të relaksohet dhe të nxisë gjumin. Kjo është për shkak të aminoacidit, triptofanit.

Si mund t’i fus ato në dietë?

Oneshtë një nga hapat më të lehtë për të ndërmarrë! Meqenëse nga njëra anë, duke ditur përfitimet, ne tashmë e dimë që duhet të jetë në çdo dietë me vlerë të kripës së saj. Por nëse nuk doni të merrni një grusht dhe voila, ka gjithmonë alternativa të tjera.

Mund t’i shtoni për t’i pasuruar enët oriz ose kuskus. Për ta bërë këtë, mund t’i djegësh pak në tigan.

Në salcë shqeme Për sallata ose pjata të tjera, është e shijshme. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të lëngëzoni një pjesë të vogël të tyre me pak ujë.

Në sallatë ato janë gjithmonë një nga pjatat themelore në dietën tonë. Përveç kësaj, ajo që na pëlqen është se ne mund të shtojmë të gjitha llojet e ushqimeve, sepse secila prej tyre do të kombinohet në mënyrë të përsosur. Prandaj, arrat nuk mund të liheshin pas dhe më pak, shqeme.

Ju mund të kompensoni deri në gjalpë shqeme. Të përhapni dolli çdo mëngjes.

Un perime të skuqura Mund të jetë gjithashtu një recetë e përsosur për të shtuar shqeme. Më shumë se gjithçka sepse rrit aromën dhe siç e kemi parë tashmë, edhe përfitimet më të mira për shëndetin tonë.

Kur dekurajohen?

Si rregull i përgjithshëm shohim që është mjaft i dobishëm, por ka gjithmonë disa përjashtime siç ndodh zakonisht me shumë ushqime të tjera. E vërteta është se nëse marrim shumë, ato mund të jenë pak të rënda kur bëhet fjalë për tretjen. Për këtë arsye, nëse keni probleme me stomakun, mund të mos dilni aspak mirë. As nuk duhet të konsumohet nga fëmijë nën moshën 4 vjeç dhe njerëz me të caktuar alergji nga arrat.

Related posts

Pse sezoni i alergjive ka nisur më herët këtë vit

admin

Çfarë është sëmundja e Fabry-t dhe cilat janë simptomat e saj?

rezart morina

Në këto raste dhimbja e kokës është shqetësuese

rezart morina