RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Arrestohet drejtori i KEK-ut

arrestohet-drejtori-i-kek-ut

Arrestohet drejtori i KEK-ut
Prokuroria Speciale ka njoftuar përmes një komunikate për media se është arrestuar drejtori i KEK-ut, Nagip Krasniqi.

Krasniqi sipas Prokurorisë, është arrestuar për shkak të dyshimit se ka kryer “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar” , “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Konflikti i interesit”.

Po ashtu, bëhet e ditur se njësia e Veçantë e Hetimeve sot ka bastisur zyrën e të Krasniqit në Prishtinë, dy banesa në lokacione të ndara në Prishtinë, në pronësi dhe të shfrytëzuara nga i njëjti, me qëllim gjetjen e dëshmive të cilat kanë të bëjnë me veprat penale të lartcekura.

“Gjatë bastisjes janë sekuestruar dokumente të ndryshme që ndërlidhen me rastin, pajisje elektronike si tre kompjuter, një llap-top, një celular, një USB, në cilësi të provave materiale që do të shërbejnë për procedurën e mëtejme”, thuhet në njoftim.

Me aktvendim të prokurorit të shtetit i pandehuri me inicialet Krasniqi është dërguar në mbajtje në kohëzgjatje prej 48 orësh.​

Koha ka mësuar se Krasniqi e ka ndërprerë intervistimin në gjysmë me arsyetimin se nuk është mirë me shëndet, porse ka refuzuar të kontrollohet në Klinikën Emergjente të QKUK-se me arsyetimin se ka shumë pacientë. Ai ka kërkuar që kontrollin ta kryejë në ndonjë ordinancë private.

Related posts

Nisen 3 anije të tjera nga Ukraina që transportojnë misër – VIDEO

admin

13 marrëveshjet që u nënshkruan mes Republikës së Kosovës dhe atë të Shqipërisë

admin

Mërgimtarët turq preferojnë të kthehen me tren në vendet evropiane

rezart morina