RTV AHIRETI
Shëndetësi

Arsyet pse duhet të hani sa më shumë mango

arsyet-pse-duhet-te-hani-sa-me-shume-mango

I shijshëm dhe i ëmbël, mango konsiderohet si “mbreti i frutave”.

Ta kafshosh këtë frut tropikal mund të konsiderohet si një lumturi “e ëmbël” gjë që ju bën ta pyesni veten nëse diccka kaq e shijshme mund të jetë vërtetë e shëndetshme dhe e mirë për ju.

Përgjigja është “po”. Edhe pse ky frut ka shumë sasi të sheqerit (një filxhan me mango përmban 25 gramë karbohidrate dhe 100 kalori), mangot kanë shumë përfitime shëndetesore..

Më poshtë gjeni disa nga këto përfitime mbresëlënëse që ky frut tropikal i ofron trupit tuaj:

Ju mbron nga kanceri

Ky frut përmban disa lloje të polifenoleve. Këto komponime bimore veprojnë si antioksidantë që mbrojnë qelizat nga dëmtimi i ADN-së që mund të çojë në sëmundje degjenerative, duke përfshirë diabetin e tipit 2 dhe kancerin.

Rrit sistemin imunitar

Një filxhan me mango siguron rreth një të katërtën e sasisë ideale ditore të vitaminës A, një lëndë ushqyese që është esenciale për funksionimin e duhur të sistemit imunitar (duke përfshirë prodhimin dhe aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut).

Mosmarrja e mjaftueshme e kësaj vitamine lidhet me një ndjeshmëri më të madhe ndaj infeksioneve.

Përmirëson shëndetin e lëkurës dhe flokëve.

Related posts

Vaji i ullirit përmban mbi 30 përbërës që na mbrojnë nga sëmundjet

admin

Të biesh në gjumë herët rregullon presionin e gjakut

admin

Gjumi i vonë dëmton trurin e fëmijëve

admin