RTV AHIRETI
Shëndetësi

Aspirina e sigurt edhe për pacientët që kanë pasur gjakderdhje në tru

aspirina-e-sigurt-edhe-per-pacientet-qe-kane-pasur-gjakderdhje-ne-tru

Pacientët që kanë përjetuar sulm të shkaktuar nga gjakderdhja në tru mund të përdoroin aspirinën pa pasur ndonjë rrezik, për të ulur gjasat e sulmeve potenciale të ardhshme dhe problemeve të zemrës, sipas një studimi të ri.

Aspirina hollon gjakun dhe kështu mjekët kanë qenë të kujdesshëm në dhënien e saj, nga frika se mund ta bëjë më keq gjakderdhjen.

Por kërkimi i Lancet sugjeron se nuk rrit rrezikun e gjakderdhjeve të reja të trurit, madje mund ta ulë atë.

Ekspertët thonë se “treguesi i fortë” duhet të konfirmohet me më shumë studime.

Ata këshillojnë që të përdorni aspirinën çdo ditë, vetëm nëse mjeku ua rekomandon atë.

Related posts

Barishtet më të mira shëruese që duhet të konsumoni çdo ditë

rezart morina

4 ushqimet më të këqija për kolesterolin e lartë

rezart morina

Mjekët tregojnë drogën e të rinjve: Nëpër festa po përdorin karamele me canabis

rezart morina