RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Australia, Kanadaja dhe Zelanda e Re kërkojnë për përpjekje për “armëpushim të qëndrueshëm” në Gaza

australia,-kanadaja-dhe-zelanda-e-re-kerkojne-per-perpjekje-per-“armepushim-te-qendrueshem”-ne-gaza

Australia, Kanadaja dhe Zelanda e Re kanë bërë thirrje për një përpjekje ndërkombëtare për një “armëpushim të qëndrueshëm” në konfliktin në Rripin e Gazës dhe kanë ngritur alarmin për pakësimin e hapësirave të sigurta për civilët në enklavën palestineze mes sulmeve të vazhdueshme izraelite, transmeton Anadolu.

Kryeministrat e tre vendeve shprehën shqetësim të thellë për shkallën e krizës humanitare në Gaza dhe për rreziqet e vazhdueshme për të gjithë palestinezët.

“Pauza e fundit në armiqësitë lejoi lirimin e më shumë se 100 pengjeve dhe mbështeti një rritje të qasjes humanitare për civilët e prekur”, thanë liderët në një deklaratë.

“Ne duam të rifillojë kjo pauzë dhe të mbështeten përpjekjet urgjente ndërkombëtare drejt një armëpushimi të qëndrueshëm. Kjo nuk mund të jetë e njëanshme”, shtuan ata.

Ata kërkuan rritjen dhe ruajtjen e qasjes së sigurt dhe të papenguar humanitare.

“Çmimi i mposhtjes së Hamasit nuk mund të jetë vuajtja e vazhdueshme e të gjithë civilëve palestinezë”, theksuan ata.

Izraeli ka bombarduar Rripin e Gazës nga ajri dhe toka, ka vendosur një rrethim dhe ka ndërmarrë një ofensivë tokësore në hakmarrje të një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor.

Të paktën 18.412 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe 50.100 të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite.

Related posts

Pas vrasjeve nëpër lokale, aktivizohet Policia – kontrolle të ashpra në vende ku ka kafiteri

rezart morina

Sindikatat shpallin grevë të përgjithshme nga 25 gushti, kërkojnë realizimin e kërkesave

admin

Gjermania: Kushtet ende nuk janë të favorshme për njohjen e shtetit të pavarur palestinez

admin