RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Australia Perëndimore shfuqizon ligjin e “Trashëgimisë Kulturore të Aborigjenëve”, që ishte në fuqi vetëm 5 javë

australia-perendimore-shfuqizon-ligjin-e-“trashegimise-kulturore-te-aborigjeneve”,-qe-ishte-ne-fuqi-vetem-5-jave

Kryeministri i Australisë Perëndimore (WA), Roger Cook, njoftoi se do të shfuqizohet ligji “Trashëgimia Kulturore e Aborigjenëve”, i cili ka hyrë në fuqi prej 5 javësh, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të ABC, Cook njoftoi se ligji që synon mbrojtjen e trashëgimisë kulturore të australianëve aborigjenë do të shfuqizohet dhe do të vazhdojë të përdoret ligji origjinal i vitit 1972 me disa ndryshime të rëndësishme.

Duke thënë se ligji, i miratuar në vitin 2021, do të shfuqizohet pas pesë javësh, Cook tha se “ligji është shumë kompleks dhe është një barrë e panevojshme për pronarët e tokave”.

“Unë e kuptoj që ligji shkakton pa dashje stres dhe ndarje në shoqëri. Më vjen keq për këtë,” tha Cook.

Në tokat në zona “me prioritet të lartë” sondazhet do të vihen në dispozicion të publikut

Thuhet se me anulimin e ligjit të “Trashëgimisë Kulturore Aborigjene”, eliminohet detyrimi i pronarëve të pronave për të bërë kërkime përpara se të përdorin tokën e tyre.

Theksohet se qeveria e Australisë Perëndimore do të kryejë publikisht sondazhet e nevojshme për tokat në rajonet “me prioritet të lartë” në vend të aplikimit në fjalë.

Ligji i “Trashëgimisë Kulturore Aborigjeneze” doli në plan të parë pasi u shkatërruan hyrjet e strehëve shkëmbore 46.000-vjeçare të përdorura nga indianët aborigjenë që nga Paleoliti i Vonë në vitin 2020 gjatë eksplorimit të mineraleve nga kompania minerare anglo-australiane, Rio Tinto.

Related posts

Sveçla jep detaje për aksionin në veri: Këto janë strukturat kriminale që po i mbrojnë zellshëm Vuçiqi e Petkoviqi

admin

Shefi i Pentagonit: SHBA do të dërgojë ndihmë shtesë të sigurisë në Tajvan

admin

Vuçiq thotë se pati një bisedë korrekte me komandantin e KFOR-it

rezart morina