RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Autoritetet libiane gjejnë varr masiv në ish bastionin e ISIL

autoritetet-libiane-gjejne-varr-masiv-ne-ish-bastionin-e-isil

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 18 trupa u zbuluan në një varr masiv në qytetin bregdetar qendror të Sirte, një ish-bastion i ISIL-it.

Në një deklaratë autoriteti thekson se trupat u zhvarrosën bazuar në informacionin e marrë nga anëtarët e arrestuar të ISIL.

Autoriteti tha se trupat do të identifikohen në bazë të mostrave të marra.

ISIL kishte marrë kontrollin e qytetit strategjik të Sirtes në vitin 2015, duke përfituar nga konflikti midis fraksioneve të ndryshme të ish-rebelëve që dolën si ndërmjetës të pushtetit pas një kryengritjeje të mbështetur nga NATO dhe vrasjes së ish-udhëheqësit të Libisë Muammar Gaddafi në 2011.

Në vitin 2016, forcat e mbështetura nga Shtetet e Bashkuara që ishin aleate me qeverinë e mbështetur nga Kombet e Bashkuara në kryeqytetin Tripoli e dëbuan ISIL-in nga qyteti, vendlindja e Gadafit. Qindra ish-luftëtarë të dyshuar mbeten të burgosur në burgje, e shumë në pritje të gjykimit. /mesazhi

Related posts

Irani dërgon avion në Arabinë Saudite për të transferuar të evakuuarit nga Sudani

admin

Fillon takimi Erdoğan-Zelenskyy në Lviv të Ukrainës

admin

Ari, nafta dhe kriptovalutat bien, ndërsa dollari rritet teksa inflacioni në SHBA më i lartë se parashikimi

admin