RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Baerbock zbut fjalët një ditë pas takimit me homologun turk

baerbock-zbut-fjalet-nje-dite-pas-takimit-me-homologun-turk

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, gjatë një udhëtimi në Ankara, vizitoi organizatat për të drejtat e grave dhe solidarizim me emigrantët.

Duke folur për mediat, Annalena Baerbock tha se Gjermania mbështet angazhimin e Turqisë për integrimin dhe mbështetjen e emigrantëve që kanë kërkuar strehim në vend.

“Njerëzit që ikin në Turqi jo vetëm që kujdesen, por edhe integrohen. Fëmijët jo vetëm që kanë mundësinë të mësojnë gjuhën, por edhe të argëtohen dhe të luajnë me fëmijët e tjerë vendas”, tha ajo duke vlerësuar se si Turqia po i mirëpret refugjatët. Komentet e saj vijnë pas takimit me ministrin e Jashtëm turk, Mevlut Çavushoglu, i cili u shfaq i tensionuar gjatë konferencës për shtyp, ku ata shpërndanë ankesa.

Takimi i Baerbockut me Çavushoglun vjen pas bisedimeve me zyrtarë në Greqi, ku ajo kritikoi Turqinë për kundërshtimin e sovranitetit të ishujve grekë pranë vijës bregdetare. /koha

Related posts

Abazi pas intervistimit: Nuk flasë fare, janë çështje të Prokurorisë dhe hetuesisë

rezart morina

Edi Rama nis sot turin dyditor në pesë kryeqytetet ballkanike për Procesin e Berlinit, zbulon agjendën

rezart morina

Reshjet e dendura të shiut vështirësuan trafikun në Ankara

admin