RTV AHIRETI
Shëndetësi

Bajamet janë të mbushura me vitamina, minerale, proteina, fibra, yndyrna të shëndetshme, magnez, vitaminë E dhe antioksidantë të tjerë thelbësorë. Ato janë të gjithanshme dhe mund të hahen të njomura, të papërpunuara ose të shtohen në një shumëllojshmëri pjatash. Përmirëson tretjen: Thuhet se njomja e bajameve mund ta bëjë më të lehtë tretjen e stomakut, gjë që mund të rrisë përthithjen e disa lëndëve ushqyese, njomja e bajameve ndihmon në çlirimin e lipazës, një enzimë që ndihmon trupin tuaj të tresë yndyrnat. Ndihmon humbjen e peshës: Bajamet janë të ulëta në karbohidrate, por të larta në proteina dhe fibra dy lëndë ushqyese që rrisin ndjenjën e ngopjes, duke reduktuar kështu marrjen e përgjithshme të kalorive. Ngrënia e bajameve mund të nxisë metabolizmin tuaj, i cili lidhet me humbje më të mirë të peshës. Bajamet gjithashtu mund të ndihmojnë në humbjen e yndyrës në bark . Rrit funksionin e trurit: Bajamet janë të pasura me vitaminë E që është treguar se promovon vigjilencën, ruan kujtesën më gjatë. Prandaj, bajamet shpesh konsiderohen si ‘ushqim i trurit’. Për më tepër, marrja e niveleve të shëndetshme të vitaminës E është lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe sëmundjes së Alzheimerit. Duke siguruar dozën ditore të këtij antioksidanti mund ta mbani trurin tuaj të mprehtë, si dhe të ofroni përfitime të shumta shëndetësore. Ul nivelet e kolesterolit: Hulumtimet sugjerojnë se ngrënia e një grushti bajamesh çdo ditë mund të zvogëlojë kolesterolin LDL ose ‘të keq’ duke ruajtur kolesterolin HDL ose ‘të mirë’. Bajamet përmbajnë nivele të larta yndyre (yndyra të pangopura). Përmbajtja e magnezit në bajame mund të ndihmojë në kontrollin e presionit të gjakut. Përmirëson nivelet e sheqerit në gjak: Bajamet përmbajnë gjithashtu sasi të larta të magnezit, një mineral që shumë njerëz, veçanërisht ata me diabet të tipit 2, nuk e marrin mjaftueshëm. Magnezi është i rëndësishëm për menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak përveç proceseve të tjera. Marrja e një sasie të mjaftueshme të këtij minerali mund të ndihmojë në përmirësimin e sindromës metabolike dhe profileve të sheqerit në gjak. E mirë për lëkurën: Nëse dëshironi të keni lëkurë të shëndetshme, atëherë konsumimi i një grushti bajamesh tju vij në ndihmë. Antioksidantët në bajame, veçanërisht vitamina E, mund të ndihmojnë në reduktimin e shenjave të plakjes dhe mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira duke ju dhënë një lëkurë pa njolla dhe me shkëlqim.

bajamet-jane-te-mbushura-me-vitamina,-minerale,-proteina,-fibra,-yndyrna-te-shendetshme,-magnez,-vitamine-e-dhe-antioksidante-te-tjere-thelbesore-ato-jane-te-gjithanshme-dhe-mund-te-hahen-te-njomura,-te-paperpunuara-ose-te-shtohen-ne-nje-shumellojshmeri-pjatash-permireson-tretjen:-thuhet-se-njomja-e-bajameve-mund-ta-beje-me-te-lehte-tretjen-e-stomakut,-gje-qe-mund-te-rrise-perthithjen-e-disa-lendeve-ushqyese,-njomja-e-bajameve-ndihmon-ne-clirimin-e-lipazes,-nje-enzime-qe-ndihmon-trupin-tuaj-te-trese-yndyrnat-ndihmon-humbjen-e-peshes:-bajamet-jane-te-uleta-ne-karbohidrate,-por-te-larta-ne-proteina-dhe-fibra-dy-lende-ushqyese-qe-rrisin-ndjenjen-e-ngopjes,-duke-reduktuar-keshtu-marrjen-e-pergjithshme-te-kalorive-ngrenia-e-bajameve-mund-te-nxise-metabolizmin-tuaj,-i-cili-lidhet-me-humbje-me-te-mire-te-peshes-bajamet-gjithashtu-mund-te-ndihmojne-ne-humbjen-e-yndyres-ne-bark-rrit-funksionin-e-trurit:-bajamet-jane-te-pasura-me-vitamine-e-qe-eshte-treguar-se-promovon-vigjilencen,-ruan-kujtesen-me-gjate-prandaj,-bajamet-shpesh-konsiderohen-si-‘ushqim-i-trurit’-per-me-teper,-marrja-e-niveleve-te-shendetshme-te-vitamines-e-eshte-lidhur-me-nje-rrezik-te-reduktuar-te-semundjeve-te-zemres,-kancerit-dhe-semundjes-se-alzheimerit-duke-siguruar-dozen-ditore-te-ketij-antioksidanti-mund-ta-mbani-trurin-tuaj-te-mprehte,-si-dhe-te-ofroni-perfitime-te-shumta-shendetesore-ul-nivelet-e-kolesterolit:-hulumtimet-sugjerojne-se-ngrenia-e-nje-grushti-bajamesh-cdo-dite-mund-te-zvogeloje-kolesterolin-ldl-ose-‘te-keq’-duke-ruajtur-kolesterolin-hdl-ose-‘te-mire’-bajamet-permbajne-nivele-te-larta-yndyre-(yndyra-te-pangopura)-permbajtja-e-magnezit-ne-bajame-mund-te-ndihmoje-ne-kontrollin-e-presionit-te-gjakut-permireson-nivelet-e-sheqerit-ne-gjak:-bajamet-permbajne-gjithashtu-sasi-te-larta-te-magnezit,-nje-mineral-qe-shume-njerez,-vecanerisht-ata-me-diabet-te-tipit-2,-nuk-e-marrin-mjaftueshem-magnezi-eshte-i-rendesishem-per-menaxhimin-e-niveleve-te-sheqerit-ne-gjak-pervec-proceseve-te-tjera-marrja-e-nje-sasie-te-mjaftueshme-te-ketij-minerali-mund-te-ndihmoje-ne-permiresimin-e-sindromes-metabolike-dhe-profileve-te-sheqerit-ne-gjak-e-mire-per-lekuren:-nese-deshironi-te-keni-lekure-te-shendetshme,-atehere-konsumimi-i-nje-grushti-bajamesh-tju-vij-ne-ndihme-antioksidantet-ne-bajame,-vecanerisht-vitamina-e,-mund-te-ndihmojne-ne-reduktimin-e-shenjave-te-plakjes-dhe-mbrojtjen-e-lekures-tuaj-nga-demtimet-e-shkaktuara-nga-radikalet-e-lira-duke-ju-dhene-nje-lekure-pa-njolla-dhe-me-shkelqim.

Vitamina U është një term i krijuar në fillim të viteve 1950 për të identifikuar një përbërës në lëngun e lakrës.

Pavarësisht nga emri i saj, vitamina U nuk është një vitaminë e vërtetë, por një derivat i aminoacidit metioninë. Nuk dihet shumë për vitaminën U, por dihet se është e disponueshme veçanërisht në perimet si lakra, brokoli dhe lakra e Brukselit. Përfitimet dhe përdorimet e vitaminës U lidhen kryesisht me përmirësimin e tretjes, forcimin e imunitetit, mbrojtjen nga alergjitë ushqimore, uljen e kolesterolit dhe përshpejtimin e shërimit të plagëve. Megjithatë, hulumtimi është i kufizuar.

Vitamina U nuk është e qëndrueshme në temperatura të larta, prandaj përpunimi termik i ushqimit do të çonte në dekompozimin e tij. Një nga dobitë kryesore të kësaj vitamine është efekti i saj në stomak, pra ulcera e stomakut, kështu që shkronja “U” në emër i referohet treguesit parësor të saj. Vitamina U, gjithashtu mund të mbrojë mushkëritë, mëlçinë dhe veshkat tuaja nga dëmtimi, ul nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve, por nevojiten më shumë kërkime shkencore, ofron mbrojtjeje kundër rrezeve ultraviolet të diellit, si dhe të përshpejtojë shërimin e plagëve.

Bazuar në këto gjetje, sugjerohet që kompanitë kozmetike mund ta shtojnë atë në disa kremra, serume, maska për fytyrën dhe produkte të tjera. Për shkak të hulumtimeve të kufizuara, rekomandimet për dozën e vitaminës U nuk janë vendosur. Kjo do të thotë se studime të mëtejshme janë të nevojshme. Ndërkaq, me ndryshimin e stinës, organizmi ka nevojë për shumë ushqyes, vitamina e minerale që të përshtatet me angazhimet ditore. Trupi i njeriut prodhon vetë vitaminën D kur është i ekspozuar në diell për një afat të caktuar kohor. Megjithatë, ndryshimi i stinëve shoqërohet edhe me ekspozim ndjeshëm të kufizuar të trupit në rrezet e diellit.

Related posts

Mbi 9 mijë raste aktive me COVID

admin

Ushqimet që nuk duhet të hani kur pini ilaçe

admin

A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

admin6